Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 10 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Столичани: Понеделник е новият петък

Kmeta .bg от Kmeta .bg
февруари 26, 2021
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
restaurant 826738 960 720 6
10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Надежда с мирис на пролет. Улиците в София, както едно време преди пандемията, дори на обед в работен ден са пълни с хора. Слънчевите лъчи тези дни примамват столичани да излязат навън и да се насладят на свободата. Малки и големи се разхождат в парковете, пресичат оживените булеварди или си почиват на някоя пейка в по-закътаните пресечки. Някои бързат устремено към бизнес задачи, други мечтаят за лятна почивка, а трети си преначертават графика за другата седмица, настройвайки се за Големия понеделник. Да, понеделник – най-недолюбваният ден от седмицата. И сега ще се превърне в най-желания – никак не е малък. Официална заповед на здравния министър гласи, че от първи март заведенията най-накрая ще посрещат посетители. Вероятно, освен Баба Марта ще празнуваме и Ден на отворените врати. Защото българинът е жаден! Жаден за наздравица, гладен да поръча шопска салата и да направи забележка на сервитьора.

Подготовка за 1 март тече и в столичната пицария "Ветрило", където ще привличат клиенти с атрактивни отстъпки и промоции. Комбинирани менюта, пици с 20% намаление, подарък безалкохолно и т.н. са част от примамливите оферти. "Няма го това притеснение като преди. Обаждат се за резервации за 3-ти март. За тази дата сме почти пълни – на 50% или колкото е допустимият капацитет", казва Георги Вуков, собственик на веригата пицарии.

Близо 3 месеца (от 27 ноември 2020 г.) ресторантите останаха под ключ. Според масовото мнение на читателите на Kmeta.bg (37,81% – извадка от традиционната ни анкета на сайта), заведенията трябва да отворят по най-бързия начин заради хилядите служители, които от месеци са без работа. Самият бизнес мина и минава през какво ли не, за да поддържа, издържа персонала и упорито да се подготвя за паметния момент след дни. Многохиляден протест се състоя с София в края на януари, като позицията и на Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и на Сдружението на заведенията (СЗБ) беше еднаква – време е за отключване на локдауна.

Няма шега и, че на 1 април нощните клубове и барове също ще заработят. 

Чу се, изписа се и се изговори много по темата. Отваряне – затваряне. Исканията на бранша, щетите, мерките и последствията. Би могло да се задълбае много в тази посока, но сега, по-скоро, Kmeta.bg реши да провери настроенията на хората относно отварянето на 1 март. Ще полеят ли този ден на място в някоя кръчма? Очакват ли да бъдат затворени отново? За нагласите и вълнението на столичани…

"Вече сме си запазили място за понеделник. Толкова време изолация, забравихме какво е да сме сред други хора", казват семейство Василеви.

"На 1-ви едва ли, но доста мои познати ще отидат тогава. Мисля да изчакам да мине еуфорията", смята Мартин. 

Нина споделя, че с приятелките ѝ организират събиране в някой ресторант още в първата седмица след отварянето им. Така по женски ще съчетаят дългоочаквания понеделник с 8-ми март. 

"Задължително! От 3 месеца чакам да излезна с приятели на ново място", заявява категорично Ивайло.

По думите на Росица с нейния съпруг още не са решили дали и кога ще отидат на ресторант. Въпреки това тя е убедена, че: "Много ми се ходи някъде, на битов ресторант или кръчма. С български ястия и музика. Просто да се съберем на различно място и да се видим с близките. А не само в домовете, до сега не ставаше и за разходки навън".

Но има и на обратното мнение. "Не ми липсват толкова заведенията. Събираме се вкъщи с приятели и на други места", казва Димитър.

Двойката Андрей и Гергана също не бързат да посетят ресторантите. Двамата смятат, че това не е най-безопасното място, пък и не е нещо, без което не могат.

Пролет с мирис на надежда. Една чаша свобода, близост, разговор и преживяване – се предлага в новото меню. Така, понеделник е новият петък. А може и – 1 март е втората Нова година за българина.

Предишна Статия

Деца и родители садиха дървета в забавачка

Следваща Статия

25 млн. евро завеща учителка на болници

Свързани Статии

Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки
Столична

Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки

юни 9, 2026
116
Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа
Столична

Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа

юни 9, 2026
105
Събират опасни отпадъци в Стара Загора
Столична

12 тона опасни отпадъци предадоха софиянци само за последните 5 месеца

юни 8, 2026
108
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Столична

Изграждането на Зеления ринг на София ще започне от кв. “Изток”

юни 5, 2026
7.2k
На 6 юни пускат лифтовете към Витоша
Столична

На 6 юни пускат лифтовете към Витоша

юни 5, 2026
685
Стартира кандидатстването за “Витоша на децата”
Столична

Стартира кандидатстването за “Витоша на децата”

юни 3, 2026
145
Следваща Статия
25 млн. евро завеща учителка на болници

25 млн. евро завеща учителка на болници

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Започва изграждането на първите отсечки на „Зелен ринг София“

Започва изграждането на първите отсечки на „Зелен ринг София“

юни 9, 2026
Вечерни новини: „ДаллБогг“ без лиценз; Таванът на дълга скача; „Отчайващи“ депа в БДЖ

Вечерни новини: „ДаллБогг“ без лиценз; Таванът на дълга скача; „Отчайващи“ депа в БДЖ

юни 9, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS