Както всяка година един от центровете на тържествата за 6 септември е Съединение. Градът се готви усилено за празника, който е и Ден на хората от местната община. Те живеят със самочувствието, че от тяхното родно място е тръгнало обединението на Княжество България и Източна Румелия. Именно от Съединение на 5 септември 1885 година тръгва четата на Чардафон Велики, който на следващия ден взема конака в Пловдив. До 1969 година мястото е известно като село Голям Чардак, след това се преименува в град Съединение.
-Господин Руменов, как ще посрещнете Националния празник 6 септември, който е и Ден на Съединение?
– Подготвили сме много богата програма, която започна още на 5 септември. Ще посрещнем председателя на Народното събрание Михаил Миков, който е един от официалните ни гости. Изпратили сме покани до президента Росен Плевнелиев и премиера Пламен Орешарски,както и до целия Министерски съвет. От Президентството получихме поздравителен адрес, защото г-н Плевнелиев е възпрепятстван да дойде. Очакваме и народните представители от цялата област. Ще се радваме да дойдат и много хора от цяла България, тъй като от Съединение е започнало обединението, което става факт на 6 септември 1885 година.
В програмата сме предвидили и тържествена заря-проверка, както и възстановка на събитията от преди 128 години, които също ще са в навечерието на празника. Планираме шестминутни фоейрверки и всенароден празник на площада след зарята. Очакваме да се съберат хора от цялата община, тъй като е осигурен безплатен транспорт за жителите на съседните села.
– В момента в град Съединение се извършва голям ремонт. Ще приключите ли за празника?
– В по-голямата си част ремонтът е приключен и ще посрещнем 6 септември с нов център. Изцяло е подменена старата настилка и водопроводните тръби по главните улици. Изградена е подземна система за шадравана на площада, както и нова автоматична система за поливане на парковете и градините. Подменени са плочките в центъра, където е изградено водно огледало. В парковете има нови алеи и осветление. Ще празнуваме Съединението на Княжество България с Източна Румелия в новия център.
– На каква стойност е ремонтът и откъде са средствата?
– Ремонтът се прави след като в продължение на 30 години е имало нужда от него. Пристъпихме към него след като Общината спечели проект по програмата за развитие на селските райони на стойност 1 милион и 240 хиляди лева. Ремонтите продължават и извън централната градска част.
– По какви други проекти работите в момента?
– В процедура сме за реконструкция на градския стадион, предстои изграждането на спортен център и спортни зали. Имаме и два проекта за финансиране по програмата за енергийна ефективност, като единият е за поликлиниката, а другият за едва детска градина. В момента текат ремонти в детска градина “Осми март” в Съединение и в “Светлина” в село Царимир, като и двете ще бъдат готови за новата учебна година. Ние нямаме проблемите на големите общини с липса на места в детските градини.
– Очевидно е, че проблемите на малките общини са различни. Кои са болните въпроси във вашата община?
– Колкото повече се работи в една община, толкова повече проблеми изникват. Най-големият, който според мен е болката на 90 % от малките общини, са оскъдните доходи, както на хората, така и на самите Общини. Това създава проблем при реализирането на проектите по европейските програми, които изискват 50 на сто първоначално финансиране. Могат да си го позволят само една малка част от Общините, които не са областни градове, и те са предимно морски общини като Несебър например. В Централна, Северна и Западна България нещата изобщо не стоят така. Другият проблем е късното възстановяване на ДДС-то, което ние първо трябва да поемем и после да чакаме да ни се плати от държавата. Всичко това ни поставя непрекъснато в затруднено положение.
– Ще поставите ли тези въпроси пред правителството?
– Задължително. Очаквам да продължи кампанията на премиера Пламен Орешарски за срещи с кметовете на малките общини и при първа възможност лично ще направя предложение да се даде на малките общини да поемат глътка въздух. Това може да стане по два начина – или парите по проектите да се превеждат незабавно след като се отчете проекта, или да се уредят безлихвени заеми от Банката за възстановяване и развитие. Става дума за бързи кредити, с които да финансираме нашата част от проектите, които, след като ни бъдат приведени средствата, ще върнем. Това засяга почти всички малки общини и аз съм сигурен, че останалите кметове ще ме подкрепят на сто процента.