Вместо да се депонира, пепелта от изгарянето в ТЕЦ Сливен, се превръща в суровина, продава се и носи икономически и екологични ползи, съобщиха от топлоцентралата.
Своята „зелена” революция „Топлофикация Сливен” започва да осъществява преди 2 години. Едно от екоизискванията към ТЕЦ-а е отпадъкът да бъде депониран в специални депа край предприятието.
Събрани и добавени по подходящ начин, летящите пепели се влагат в състава на висококачествените бетон, за да подобрят цял комплекс от неговите показатели, като в същото време понижат цената му.
Иновативната технология постига троен ефект. Не допуска еко-замърсявания и носи приходи в топлоцентралата, които позволяват поддържането на ниски цени за топлоенергията. В същото време има и голяма полза за производителите на бетон, които снижават себестойността на продукта си, но повишават неговите параметри.
Всеки месец над 4 хил. тона летящи пепели, уловени преди комините на ТЕЦ Сливен, се отправят към Девня Цимент и бетоновите възли в Пловдив, Бургас, Варна, Стара Загора, Златна Панега и др.
Бетонът с летящи пепели има различни сфери на приложение, но най-масово се използва при изграждането на бетонни пътни настилки, както и на конструкции, изискващи голяма издържливост на натоварване.