Всички рискови дерета на територията на община Камено, които са държавна собственост, ще бъдат основно почистени.
Инициативата е на областния управител Вълчо Чолаков и екипа му. Дейностите се реализират със съдействието на ГД ПБЗНС (Главна дирекция пожарна безопасност и защита на населението) и местната Пожарна служба в Бургас.
За целта е осигурена е тежка техника, която да работи в критичните участъци. Самият Чолаков провери на терен как вървят работата по почистването. Губернаторът установи, че вече са проводими 200 метра от Татарски дол в село Ливада, 600 метра от дерето на село Полски Извор в посока село Черни връх. В момента тежката техника работи върху дерето в село Тръстиково. Осигурена е провoдимостта в най-критичните участъци, отстранени са паднали дървета, храстова растителност, битови отпадъци, тръби.
Според кмета на село Тръстиково Иванка Драгова местните жители, сред които и 90-годишни хора, не помнят някога да е правено подобно почистване на опасните участъци.
Припомняме, че селото беше едно от пострадалите при бедствените наводнения през 2017 година, когато водната стихия взе човешки жертви и нанесе редица материални щети.
След като пробва да чисти деретата в областта с помощта на лица лишени от свобода, областният управител Вълчо Чолаков получи необходимото съдействие от страна на ГД ПБЗНС, за да увеличи ефективността на почистването и посредством тежка техника.
Когато работата в община Камено приключи, тежката техника да бъде насочена и към други проблемни места в областта, сред които участък от река Средецка, в района на село Дебелт.
„Не спираме да търсим варианти, правителството ни помага, но проблемите са трупани с години, затова усилията трябва да бъдат съвместни. На местно ниво трябва да се поема инициатива според възможностите. На територията на област Бургас участъците за почистване са стотици хиляди метри, а проблемът отлежава повече от 30 години. От хората разбираме, че някъде почистване не се е случвало никога. За мен единственото правилно в тази ситуация е да не си прехвърляме топката, а институциите съвместно, кой с каквото може и според компетенциите си, да се опитаме да свършим нещо полезно. В област Бургас успяваме да го правим. Това, което постигнах с времето е да убедя всички институции, че няма „моя и твоя работа“, хората не се интересуват чия е компетентността и са прави. Работим като общ механизъм, това е държавата”, коментира Вълчо Чолаков.
Проблемът с непочистените дерета и речни участъци беше сред първите, с които областният управител се сблъска в началото на мандата си.
Междувременно Министерски съвет отпусна 61 808 лв. за осигуряване проводимостта на участъци от речното легло на р. Русокастренска в южния и севeрния край на с. Русокастро. Тече процедура по изготвяне на проект, след коетто ще бъде възложено и самото почистване.
4 309 140 059 млн. са отпуснати по фонд „Солидарност” за общините Камено и Бургас, засегнати от бедственото наводнение през 2017 година. Средствата са за възстановяване на разходите, които общинските администрации са извършили за отстраняване на щетите, нанесени от наводнението.