
Паралелно с удължаването на срока за експлоатация на двата блока на АЕЦ „Козлодуй“ с по 30 години, държавата ще развива нови ядрени мощности, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя допълни, че това може да се случи само при определени условия.
“Първото е икономическа обоснованост на проекта, второто – изграждането да не ангажира държавата с гаранции или по друг начин, който би довел до влошаване на публичните финанси. Това означава да се намери стратегически инвеститор. И ако говорим конкретно за седми блок АЕЦ „Козлодуй“ – да не се допуска миксиране на цената на тока с цените от пети и шести блок“, обясни министър Петкова. Според нея, атомната енергетика гарантира чиста енергия и достъпни цени.
Тя припомни, че голяма компания от Китай е проявила интерес към изграждането на нова ядрена мощност у нас. Разменени са работни посещения, китайска делегация е посетила АЕЦ „Козлодуй“, но отношенията все още са на фаза „разговори“ и няма никакво решение. „Ако има конкретно намерение, първата институция, с която ще го споделим, е българският парламент“, каза енергийният министър и допълни, че правителството е склонно да преговаря с всеки потенциален инвеститор.
С три лицензии за по 10 години ще бъде удължен срокът за експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това съобщи изпълнителният директор на централата Димитър Ангелов по време на годишната ядрена конференция на Българския атомен форум, която се провежда във Ваканционния клуб „Ривиера“ край Варна.
„Всички обследвания и анализи по пети блок, чийто експлоатационен ресурс изтича през ноември 2017 г., са приключили. До месец предстои да окомплектоваме документацията и най-късно до края на септември ще внесем в Агенцията за ядрено регулиране искането за удължаване на лицензията. По същата програма ще действаме и с шести блок, за него ще имаме повече време и опит и може би ще се справим още подобре“, обясни Ангелов.
Той допълни, че за шести блок тази година се внедрява поефективно гориво и се очаква наесен след годишния планов ремонт мощността на реактора да се увеличи на 104% от първоначалния капацитет. Неговият експлоатационен ресурс изтича през август 2021 г., но лицензията му е до 2019 г.
Според Закона за енергетиката лицензиите могат да се удължават за по 10 години. Няма обаче нормативни изисквания колко пъти може да се прави това, обясниха експерти. „АЕЦ „Козлодуй“ осигурява 34% от производството на енергия. За нас удължаването на живота на пети и шести блок е от първостепенна важност“, посочи и енергийният министър Теменужка Петкова.
По думите й от 242 мерки, предвидени в първия етап от програмата за продължаване на срока за експлоатация на двата енергоблока, 55 са изпълнени, а останалите се изпълняват в момента. Във втория етап са предвидени 228 мерки и те също ще бъдат реализирани в предвидените срокове“, увери министър Петкова.








