За архитектурните забележителности и тяхното представяне, за важните проекти, инфраструктурните намерения и новия областен управител, разказва кметът на Велики Преслав – Александър Горчев.
-Г-н Горчев, Велики Преслав се включи в проект за мащабна рекламна кампания съвместно с друга два града. Как ще бъде представена старата столица?
Община Велики Преслав, заедно с общините Шумен и Каспичан, вече работи по проекта за силна рекламна кампания – “Корените на България”. В рамките й, освен картички и брошури, се предвижда и направата на филм. Подобни неща са заложени и в нашия проект за публичност и информираност.
Районът ще бъде рекламиран, след като бъдат ремонтирани дворцовите сгради. Имаме осигурено финансиране и обмисляме да поставим билбордове на входните и изходните магистрални пътища. Говоря за отсечките от Варна към Шумен и Преслав, и от Русе и Силистра. Идеята ни е да създадем нагледна визуализация на това, което правим.
В кои страни ще бъдат представени забележителностите на Велики Преслав?
За нас представлява интерес руският пазар и имаме заложено участие в една такава борса. Преобладаващата част от туристите по Черноморието ни са руснаци и искаме да привлечем този контингент като славянски народ. Важно е за нас те да посещават Преслав, за да видят откъде е произлязла азбуката, на която пишат и те.
Освен това през септември ще се проведе Международна археологическа конференция под мотото 1120 години Преслав-столица. В момента работим по програма за една широка конференция през ноември, която ще бъде посветена на Кирил и Методий. Очакваме президентът Росен Плевнелиев да е патрон на нея, но нещата все още се уточняват.
Работите и по проекта “Векът на Цар Симеон оживява”. Докъде е стигнало неговото развитие и коя ще е основната атракция-“звезда” на проекта?
Работи се върху основната туристическа атракция, която ще включва спектакъл, проследяващ събитията от обявяването на Преслав за столица през 893 година и възкачването на Симеон на престола. Ако нещата вървят както трябва, основният ни “гвоздей” ще е спектакъл на открито, който носи работното име “Съдбоносни дни: 893 година.” Обявили сме поръчки за самото театрално изпълнение, декорите и костюмите. Очакваме голям интерес, със сигурност това ще се отрази положително на Преслав.
Големият формат на спектакъла продължава час и половина. Предвидили сме и по-кратка версия от около 40 минути, която да се изпълнява по заявка на туристическите групи. Все още не е уточнено какъв ще бъде размерът на таксата.
Велики Преслав ще продължи да бъде представян с археологическите си дадености. Става дума за Кръглата църква, Дворцовия комплекс, Южната крепостна стена, Археологическия музей с неговото златното съкровище. Усилено върви и реставрацията на археологически разкопки и паметниците.
Интерес към Велики Преслав проявяват и от “National Geographic”. Какво искат да отразят от списанието?
Интересът на “National Geographic” към Преслав започна да става все по-голям, след като преди две години проф. Казимир Попконстантинов откри в Созопол останките на Йоан Кръстител. От “National Geographic” се интересуват и от Кръглата църква, по-специално от надписите, които са на глаголица и кирилица. Интерес са и 190 камъка със старобългарска писменина, която не е известна. Надявам се през ноември месец да можем да я представим на специалистите и обществеността.
Какъв очаквате да бъде туристически поток, след като бъдат завършени всички тези проекти
Първо, аз смятам, че трябва да продължим да показваме, че сме българи и сме дали много света. И във времето, когато не е имало държавност в Европа, тук е съществувала държава, която е “бълвала” култура. Тогава всички останали са се равнявали по нас. Това искам аз да покажа в моя мандат като кмет на Преслав. Най-вече искам младите българи и учениците от цялата страна да се запознават с това, което сме имали през 9 и 10 век.
За тази цел обаче трябва много силна реклама, за да може да се случат всички тези неща. Надявам се да има повече туристи, за да може и града да се оживи. Защото и тук икономическата ситуация е като тази в страната – тежка.
След смъртта на митрополит Кирил вие предложихте една от улиците в града да носи неговото име. Отнесохте ли въпроса към Общинския съвет и коя ще бъде улицата?
Въпросът е отнесен вече към общинския съвет. Тук в града имаме нов квартал, където хората си строят къщи. Вероятно една от улиците там ще бъде кръстена на митрополит Кирил. Ако това не се случи, имаме други варианти.
Митрополит Кирил е дал много за Преславската епархия. Неслучайно името й присъства в титлата му (Варненски и Великопреславски митрополит). Лично аз мисля, че това е и уважение към него, а и зная какво е отношението на хората към него.
Той често идваше тук. С негова благословия бе построена една нова църква, а всички други бяха ремонтирани. Създаден бе и манастирът “Св.Пантелеймон”. Той постепенно започва да набира популярност.
Това е лично мое предложение и смятам достойно да го защитя пред Общинския съвет.
Транспортният министър изрази намерение да бъде открита жп спирка/линия в Шуменския район. Кога очаквате да се случи това?
Министър Папазов говори за спирка в Мадара заради националния символ. Но темата е лична болка за мен, защото до Преслав имаше жп линия, както и жп гара. От няколко години влаковете спряха, а от БДЖ дори разрушиха гарата, която беше електрифицирана. Може бина следващ етап, когато нещата с туризма потръгнат, ще поставим този въпрос. На този етап очевидно е неосъществимо. Все пак, при най-удобен момент, ще настоявам.
Друга болка е шосейният път през Върбишкия проход, който в момента е затворен заради неремонтиран участък. Коли не минават след област Шумен до началото на Сливен. Това са близо 20 км, които отварят вратите на Смядово, Върбица, Шумен и Преслав. Искаме този път да бъде пуснат. И за него ще настоявам, защото така ще се отвори човекопотока и икономиката.
Жители на Велики Преслав и Шумен излязоха на протести заради лошото състояние на пътя Шумен-Велики Преслав.
Протести има от много време и аз участвам в тях. Правил съм срещи с редица министри преди февруари, а след това и със служебния министър. Срещал съм се с председателя на УС на АПИ и преди няколко дни се срещнахме с депутати от Шуменска област, регионалния министър и представители на АПИ. Направихме съвместно искане с областния управител. В него се включихме аз и кметовете на Върбица и Шумен. Дадоха ни малко надежда, че този ремонт може да започне скоро.
Надявам се това да стане, защото този път пречи на туристите. На мен лично също ми пречи, защото както всички останали, си чупя колата. Това е първокласен път 1-7 и той трябва да е приоритет на държавата, а не е ремонтиран повече от 30 години. Надявам се средствата да бъдат осигурени. В противен случай протестите ще продължат.
Наскоро бе назначен нов областен управител на Шумен. Какво смятате за назначението на Венцислав Венков и как мислите, че ще работите с него?
Ще мога да кажа категорично след като той изпълни намерението си да посети Преслав до две седмици. Искам да чуя за мнението му за проблемите и подобренията.
Извън това, с него съм се срещал в качеството му на журналист. Имам добри впечатления от неговата диалогичност и желание за работа.