Неправителствени организации в сферата на туризма, работещи в Черноморския регион, се обединиха и излязоха с единна позиция за спасяването на летен сезон 2021.
Те изготвиха писмо с конкретни предложения, което беше изпратено до министъра на туризма Марияна Николова.
Сред спешните мерки, за които браншът настоява, е приоритетното откриване на „зелени коридори” за улесняване на автобусните пътувания.
„Това налага Министерство на туризма, съвместно с Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, да започнат спешно уреждане на този изключително важен проблем за нашите туристически черноморски дестинации проблем – „зелен коридор”, както договориха правителствата на Гърция и Хърватска. Това е задължение на нашето правителство, а не на ЕК”, поясниха от черноморските неправителствени организации.
Те подчертават, че в българското черноморско крайбрежие с чартърни автобуси пристигат между 32 – 33 % от чуждестранните туристи от Полша, Чехия, Словакия, Беларус, Украйна, Молдова, Турция и Румъния. В абсолютни цифри, това са между 85 – 100 хил. чужденци.
„От проведените разговори с чуждестранни партньори, същите споделят, че ако сега бъдат регламентирани „зелени коридори”, това ще е началото на резервиране на автобусни групи. Още по-голям ефект ще има, защото туризмът придобива друг облик и групите ще бъдат по – малки, по интереси, приятелски кръг и други.”, посочват от туристическия бранш.
В писмото до министър Николова е засегнат и въпросът за Мораториум на чл. 234 г от Наказателния кодекс, за който от месеци насам се говори какъв огромен проблем ще предизвика приетото изменение по време на летния сезон.
„Припомняме, че невъзможността транспортните фирми да лицензират такъв тип превозни средства и липсата на разрешителен режим за същите ще създаде хаос в предстоящият сезон. Налице са вече макар и малко на брой проблемни ситуации възникнали от прилагането на вече приетият чл. 234 г. България ще е абсолютно неконкурентноспособна спрямо други дестинации”, смятат от бранша.
Според представителите на бизнеса входящият туризъм остава затворен, ако не се реши въпросът със сертификат за ваксинация, сертификат за антитела на преболедувалите или PCR. Черноморските неправителствени организации застават зад предложението на Министъра на туризма за бързи антигенни тестове.
В писмото до министъра на туризма са се включили Бургаска регионална туристическа камара, Варненска туристическа камара, Национално сдружение случаен превоз, Българска асоциация на туристическите агенции, Югоизточен съюз на екскурзоводите, Варненска асоциация на туристическите агенции, Сдружение на туроператорите и туристическите агенции в Поморие, Туристическа камара Приморско, Съюз на собствениците в Слънчев бряг, Асоциация на българските Черноморски общини, Международен клъстър Черноморска кухня, Алианс на туризма в югоизточния район.
Всички те са готови да предоставят своя опит и експертиза за удължаване на летния сезон, създаването на квалифицирани кадри в туризма и предлагането на качествен туристически продукт по българското Черноморие.