Близо 3,5 млн. лв. от националния бюджет са изплатени на 20 туроператори, които използват чартърни полети. 34 компании подадоха заявления за държавна субсидия от 35 евро на седалка. За тази помощ към бранша бяха отпуснати 55 млн. лв. от държавния бюджет, а схемата обхваща полетите, извършени в периода от 14 май до 31 декември 2020 г., и представлява първа фаза от антикризисната мярка. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова пред медии във Варна.
Тя информира още, че от 1 януари тази година започва реализацията на втора фаза на тази мярка. Помощта от 35 евро е за турист, пристигнал в България в периода 01.01.2021–31.05.2021 г., и е в брутно изражение, т. e. преди приспадането на данъци или други такси. Тя ще бъде реализирана с вече одобрените, но неусвоени средства, уточни министърът. Вицепремиерът съобщи още, че през декември беше прието изменение в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, с което се регламентира въвеждането на нова мярка за държавна помощ и нейното прилагане. По думите ѝ субсидията e предвидена за туроператорите и туристическите агенти под формата на безвъзмездни средства в размер на 4 на сто от техния оборот без ДДС през 2019 г. Финансирането ще може да се използва приоритетно за компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както и суми, удържани от доставчиците на услуги. Общата стойност на държавната субсидия е в размер на 51 млн. лв., с които предвиждаме да помогнем безвъзмездно на близо 1600 предприятия, които са в сферата на туроператорска и туристическата агентска дейност, заяви министър Николова.
Тя проведе работна среща с Франк Кванте, главен изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“, и с представители на мениджмънта на летището. В дискусията участваха кметът на община Варна Иван Портних и областният управител Стоян Пасев.
Безпрецедентният спад в международните пътувания, по някои изчисления представляващ повече от 70%, и различните ограничения за пътуване намалиха значително обема на пътникопотоците, а ситуацията в момента продължава да ограничава свободното движение на хора и това несъмнено се отразява и на туризма, заяви вицепремиерът. И допълни, че в тази връзка трябва да се направи повече за адаптиране на ограниченията за пътуване, за да се отговори на специфичните рискове за здравето на пътниците и за приемащите дестинации, като същевременно бъде улеснено пътуването за тези, които отговарят на въведените изисквания. Тя допълни още, че ситуацията е много динамична и прогнози трудно се правят, но въпреки това политика е и ще продължава да бъде границите да са отворени и само в краен случай да се изисква отрицателен PCR тест.
Господин Кванте представи информация за полетите, реализирани на двете морски летища – Варна и Бургас, и финансови резултати на компанията. Той обясни, че към момента за тази година се наблюдават положителни тенденции в резервациите за полети от някои дестинации. На двете летища има създадена организация за бързо тестване на пътниците, поясни още изпълнителният директор. И уточни, че на портовете вече е създадена организация за тестване на пътниците с PCR. Ние сме в топ класацията по въведени мерки за предпазване на пътниците спрямо всички 30 летища в групата на Фрапорт, информира още изпълнителният директор. И поясни, че е поставено специално покритие на всички контактни повърхности, като врати и тоалетни, което убива вирусите.
Летище Варна е от изключително значение за развитието на региона, заяви Иван Портних. Той благодари на ръководството за доброто сътрудничество и партньорство между местните власти и управата на порта.
Министър Николова инспектира летището в морската столица, като лично се увери в спазването на всички противоепидемични мерки. На място тя установи, че на летището са въведени всички утвърдени норми за работа, които гарантират сигурното и безопасно пътуване на туристите. Впечатлена съм от всички мерки, които сте въвели. Това ще допринесе за насърчаване на пътникопотока към Варна, която е приоритетна дестинация, заключи вицепремиерът.