Дронове, управлявани от ученици, летяха над Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Атрактивното занимание бе част от гостуването на състезатели от школата по програмиране на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ на университетската катедра „Информатика и икономика“.
С преподаватели и студенти учениците от X до XII клас присъстваха на лекция и обсъждаха теми, свързани със съвременното приложение на алгоритмите за графи при изследвания за бизнес цели. Възпитаниците на Юлия Димитрова от елитната варненска гимназия се запознаха с използването на графи не само за целите на състезателната информатика (програмиране), за което те се подготвят системно в училище, а също и с употребата им в развитието на ключови технологии като блокчейн, семантични графи, социални графи и др.
Екипът на университета представи планираните дейности и програми, свързани с програмиране, подходящи за ученици от различни възрасти и реализирани с различни програмни езици, в това число и за управление на дронове. Предвижда се провеждането и на организирани обучения, които ще стартират в университета още през лятото на тази година. В тях децата ще имат възможност да създадат собствени програми, да управляват дронове със Scratch, а по-големите ученици ще се обучават да управляват дронове с Python. Обученията ще се провеждат в контролирана среда, като се спазят всички изисквания за безопасност и употреба на устройствата.
Срещите на експертите по компютърни науки от ВСУ с учениците ще продължат с гостуване в гимназията през март. На място ще бъдат демонстрирани различни подходи за обработка и анализи на изображения. „Ще привлечем учениците с интерес към изследванията в областта на компютърните науки, а най-добрите ще поканим на международен изследователски лагер за анализ на био-медицински изображения. „Ще продължим да подкрепяме учениците, както сме правили винаги, при подготовката на техни изследователски проекти, с които могат да участват в национални състезания за ученици и да се включат директно в интердисциплинарната изследователска група за анализ на изображения в града“, разказа доц. д-р Галина Момчева, ръководител на катедра „Информатика и икономика“. Изследователският лагер ще се проведе от 17 до 22 юни, а лекторският екип ще включва преподаватели от ВСУ и от Медицинския университет във Варна. „Искаме да докажем, че талантите в областта на компютърните науки могат да продължат развитието си и в университетите във Варна“, допълни доц. Момчева.