![В Никопол почетоха паметта на автора на „Абагар” Филип Станиславов 2 снимка: Читалище „Напредък 1871”](https://www.kmeta.bg/wp-content/uploads/2016/08/pamet_filip-stanislavov.jpg)
В двора на никополското читалище „Напредък 1871”, пред бялата мраморна плоча се проведе възпоменателна церемония за Филип Станиславов, информира секретарят на читалището, Николинка Христова. Филип Станиславов на два пъти е бил католически епископ в никополска епархия. Името му е записно навеки със златни букви в българската история – духовен водач, книжовник, учител, културен деец, политик, участник в националноосвободително движение. Заедно с Петър Бакшев и Петър Парчевич правят опити за постигане на освобождението на България в съюз с други европейски държави и народи. В Никопол напуска земния свят на 8 август 1674.
Тази година се навършиха 365 години от издаването на „Абагар” – молитвеника написан от него в Никопол и отпечатан в Рим. „Абагар” е първата печатна книга на новобългарски език, тя е определена от съставителя си като „Книга наместо силни мощи” с послеслова, че я „подарява на своя български народ“. Филип Станиславов е автор и на текстове с пътеписен характер. Текстът „Описание на Северна България“ от 1659 г., написан от него на италиански език, е преведен и издаден на български чак през 2012 г.
Деца участници в лятната читалищна занималня, родители и граждани поднесоха цветя пред паметната му плоча, в знак на почит и благодарност за великите му дела в ползу роду. Никополчани и приятели съградиха тази плоча с дарения по проект на сдружение „Платформа Агора” – „Активни граждански общности чрез читалищата в България”, припомнят от читалището.