
Kpacимиp Дacĸaлoв e poдeн нa 25 oĸтoмвpи 1967 гoдинa в гpaд Дeвин. Зaвъpшил e виcшeтo cи oбpaзoвaниe в Haциoнaлeн вoeнeн yнивepcитeт „Bacил Лeвcĸи” гpaд Beлиĸo Tъpнoвo. Oт 01 aпpил 1999 г. e нaзнaчeн нa длъжнocт инcпeĸтop „Πътeн ĸoнтpoл” ĸъм гpyпa „Oxpaнитeлнa пoлиция” пpи PУΠ-Дeвин. Кмет на община Девин от 2015 г.
Г-н Даскалов, за какви промени в Закона за концесиите настоявате?
Като община, която разполага с находища на минерални води, най-вече ни касаят концесиите за предоставянето им. Девин има находища, които са дадени на концесия по досега действащия закон. Към момента приходите от концесии в общината са 30% от концесионното плащане съгласно чл. 47, ал. 4 от актуалния Закон за водите. Девин е малка община, с относително висока безработица и затова средствата от концесиите при нас заемат основен дял от приходите ни.
Безспорно минералната вода носи в Девин много позитиви. Районът става все по-популярен за туристите, а бутилиращите фирми осигуряват постоянни работни места. Успоредно с това отчитаме и негативни ефекти. Тежките камиони, които превозват водата, нанасят непоправими щети върху инфраструктурата ни, най-вече по уличната мрежа на Девин и село Михалково. Последващите ремонти на трасетата са изцяло за сметка на общината. Затова настояваме по-голяма част от концесионната такса да остава в бюджета на общините.
Как по-точно искате да стане това преразпределение?
Аз и мои колеги-кметове настояваме при възлагане на концесии за добив на минерална вода, част от концесионното плащане да е 50 на сто за общините, а не както сега 30 на сто. Така ще можем да покриваме тези разходи за ремонти и възстановителни дейности на уличната и пътната мрежа. Освен това новият проект на закона дава възможност съгласно чл. 155, ал. 6 допълнително акумулираните средства да бъдат използвани за финансиране на други дейности, като опазване на околната среда, подпомагане на болнични заведения с над 50% общинско участие, социални и културни дейности и т.н. Надявам се предложението ни да бъде разгледано в Народното събрание.
Предстои промяна за определянето на такса смет. Националното сдружение на общините настоява тя да бъде въведена постепенно. Смятате ли, че това ще бъде прието?
Моята информация е, че засега се забавя увеличението на такса смет. Това за нас е добре, защото такса смет и сега ни създава големи проблеми и то предимно заради стари задължения. Припомням, че заварих общината в окаяно състояние. Депото, което е предназначено за нашата община не иска да обслужва колите ни и се налага да ходим до съседното.
Много общини ще получат средства по ПРСР за ремонт на селски пътища. Успяхте ли да подготвите проекти?
Да, входирахме всички възможни проекти по развитие на селките райони. Внесли сме проект за един общински път, улици в 3 населени места в общината, както и водопроводи в 4 населени места. Надяваме се проектите да са добре подготвени и издържани, така че да получат одобрение от управляващите оценителни органи.
Най-честите проблеми в българските общини са липсата на полицаи, лекари, на учители…Каква е ситуацията в Девин?
Това са проблеми навсякъде, както в цялата страна, така и в Девин. Особено голям проблем е намирането на кадри за болницата, която беше в тежка ситуация. Вече функционира в рамките на по-нормални условия, в момента работят и докторите и медицинските сестри. Продължаваме обаче да търсим лекари с различни специалности. Поддържаме няколко клинични пътеки. Скоро се явявахме за допълнителна пътека по линия на терапевтичните услуги. За да привличаме медицински лица създаваме различни възможности – предоставяме безплатни общински жилища и други такива придобивки.
Какво сте предвидили като краткосрочни и дългосрочни цели в Девин? Не ви ли завари неподготвени лошото състояние на общината и колко време ще ви трябва да наваксате старите задължения и след това да мислите за някакви по-големи проекти?
Това е един от най-големите проблеми- лошото състояние, в което заварихме общината. Нулевата проектна готовност се оказа много сериозен проблем, за да кандидатстваме по каквито и да е европейски програми. Всичко това наложи много големи усилия от страна на общинската администрация. Засега горе-долу мога да кажа, че нещата са подредени и се надявам да вървим напред. Имаме идеи, имаме възможности…Една от основните ни цели беше да осигурим средства за финансиране на топлопровода от Беденски бани до Девин. Вече е задействана процедурата по Закона за обществените поръчки, избран е изпълнител. Очакваме до 15-20 дни, ако няма обжалване на процедурата, да сключим договор с него и да стартира направата на този топлопровод, което да върне славата на Девин като международен, курортен и балнеологичен център.
На 16 ноември е награждаването на нашия конкурс „Кмет на годината“. Какво е вашето мнение за тази инициатива?
Мисля, че конкурсът е полезен, защото, който го спечели се превръща в пример за останалите. С “Кмет на годината” трупаме опит и знания. Конкурсът ни помага да обменяме информация и да сме си полезни един на друг.
Гласувайте в конкурса “Кмет на годината” ТУК.









