
Изложба на твореца Валентин Шалтев се откри в Художествената галерия “Христо Градечлиев“ в град Каварна. Представени са 40 живописни платна на любими за художника теми – Балчик, морето, музиката.
Темите се преплитат и в стиховете от новата му стихосбирка “Живот на карта“, която бе представена на откриването на изложбата.

След ” Танго върху перваза на нощта ” и ” Сезонът на зимните плажове ” това е третата поетична книга на поета, художника и музиканта Валентин Шалтев ,който живее и работи в гр. Балчик. Редактор на книгата е известната българска поетеса гостувала в Каварна не веднъж – Маргарита Петкова. Книгата се отличава с шестте рисунки с молив от самия поет, като едната е на корицата, а другите пет разположени на подходящи места в книжното тяло и привличат читателя с рисунки на улици, къщи, птици и човека поставен в различни ситуации. Графичните рисунки носят човешката философия за приятелство с птиците , коня , за пътя извит край балчишки къщи, за брега и лодките и пътят към храма. Това се отнася и за живописните картини , в които образите и метафорите се преплитат в разноцветната палитра на четката, която пресъздава настроения, чувства, спокойствие на пейзажа, философията на търсенето за свобода на образа ,който сякаш излиза извън рамките на картината.

Валентин Шалтев е интересен и с това, че свири на пиано и китара и чрез звуците картините оживяват по друг начин, а стиховете имат друг глас и чуваемост под акордите на китарата.
Поетесата Керанка Далакманска представи поетичната книга ” Живот на карта “, като докосна най- чувствителните струни на твореца, който улавя с тънко чувство метафората на времето, в което живее, излага картини в изложбените зали у нас и в чужбина, твори поезия, в чийто свят се чувства най-сигурен.
Изложбата е открита за посещение един месец.








