Иновативен метод за борба със затлъстяването сред учениците измисли кметът на чепеларското село Забърдо. Валентин Черпоков вече е готов с прототипите на първия по рода си "чин за отслабване" с монтиран велоергометър, съобщи "Марица".
Прототипите – единичен и двоен, вече са поръчани в дърводелски цех в Първенец.
"Първоначално го мислех като атракция за туристите, но после ми хрумна, че иновацията може да бъде много полезна за децата с наднормено тегло и за хиперактивните. За да може, докато учат, деца с проблеми да въртят педалите, да са по-спокойни и да отслабват. Известно е, че у нас има много младежи, които от ранна възраст трупат излишни килограми и това е резултат от обездвижването. Проблемът се задълбочава, защото вечер, вместо да играят на улицата, много от децата висят пред компютрите", казва Черпоков.
Той е убеден, че новите чинове с велоергометри ще са от голяма полза. Черпоков е решил да монтира пробно поръчаните две бройки в Първенец, за да се види какъв ще е ефектът.
"Ако се приемат добре от деца и учители, ще направим такива чинове за всички 20 деца в училището", допълва кметът.
Чинове с велоергометър ще има и за туристите, които посещават световноизвестния природен феномен Чудните мостове до Забърдо, както и в центъра на селото, където са останалите атракции – дървеното Виенско колело и старобългарската юрта.
"Не искам да печелим от тези чинове. Искам обаче да предложа на Министерството на здравеопазването своята идея и ако я одобрят, да я приложат в училищата в цяла България", каза още кметът. По неговите сметки един чин за отслабване ще излезе около 450 лева.









