Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната ген.-лейт. Андрей Боцев и командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев бяха сред гостите на церемонията за присвояване на първо офицерско звание на випуск 2017 на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Пагони получиха 17 курсанти, сред които 4 жени.
![]()
Първенец на випуска е лейт. Виктор Атанасов с успех 5,60. Той получи парична награда и почетен плакет от кмета на Варна. Иван Портних поздрави преподавателите и ръководството на ВВМУ за всеотдайността, с която обучават бъдещите военноморски офицери по световни стандарти, а на младите лейтенанти пожела да са здравиу да пазят честта на пагона и да носят Варна винаги в сърцето си.
![]()
„Правителствата идват и си отиват, но България е вечна и нейната свобода и независимост трябва да бъдат пазени“, каза в словото си вицепремиерът Каракачанов. Освен него награди на випускниците връчиха началникът на отбраната ген.-лейт. Боцев и областният управител Стоян Пасев.
Ритуалът на морска гара Варна съвпадна с кулминацията на тържествата за 138-годишнината от създаването на ВМС. По повод празника корабите на бойния ни флот посрещат свободно на борда си варненци и гости на града.









