Д-р Лорис Мануелян е зам.-кмет по здравеопазването в община Бургас вече трети мандат. Той е специалист по вътрешни болести, нефрология. Има квалификация по медицински мениджмънт и администрация, както и по диализна хирургия. Национален експерт е по акредитация на лечебните заведения. Член е на Европейската диализно-трансплантационна асоциация, на Американското нефрологично общество, както и на Българското научно дружество по нефрология. Освен това е в ръководството на Секцията по хемодиализа към Българското нефрологично дружество. Пред Kmeta.bg д-р Лорис Мануелян разкри какви усилия полага местната власт в Бургас за развитието на здравеопазването в общината и региона.
-Д-р Мануелян, след много усилия и от страна на Общината, МБАЛ-Бургас вече е университетска болница. Какви ще са ползите за здравеопазването в региона, след като това се случи?
– Бургас е единственият сред големите градове в страната, който няма академично здравеопазване. Това не значи, че нямаме добри и способни лекари, не значи и че нямаме медицински заведения, където пациентите да се лекуват по най-съвременните и модерни методи. Но това означава, че в Бургас няма толкова голям интерес от страна на младите колеги, които искат да развиват и научна дейсност, да създават кариера в университетските школи. Затова беше крайно необходимо многопрофилната болница да стане и университетска, за да може в клиниките, които ще бъдат създадени, да се назначават хора с академично образование, хабилитирани лица, които работят в институтите и развиват школи.
Първата болница в Бургас, която стана УМБАЛ, е „Дева Мария” в кв. „Ветрен”. Тя е към Варненския университет. А сега МБАЛ-Бургас, която е държавна болница, стана университетска към Софийски медицински университет.
Наред с това се надявам в университета „Проф. д-р Асен Златаров” да се разкрие факултет по здравеопазване, където да се обучават студенти в специалност „Медицина”.
Всичко това, което изброих, е изключително важно за града ни, защото само по този начин ние ще можем да съберем онези, които искат да правят кариера в медицината и да ги привлечем в Бургас. За целта трябва да им предоставим добри условия. А от всичко това ще имат полза гражданите на общината и региона. Така ще престане изтичането на специалисти към София, Варна, Плевен, Пловдив. Целта ни е да си развием своя собствена академична медицина.
-Стъпка към подобряването на медицинското обслужване в Бургас е и закупуването на втори линеен ускорител за нуждите на Комплексния онкологичен център. Кога се очаква да заработи новата апаратура?
– Тук е важно да се уточни, че Онкологичният диспансер не обслужва само пациентите от област Бургас, но и тези от Ямбол. А откакто въведохме първият линеен ускорител, идват хора и от много други градове, включително и от Пловдив и София. Това е пример как, когато разполагаш с добра база и добри кадри, привличаш пациенти от цялата страна. Може би до два месеца ще завърши монтажът и на новия линеен ускорител. Към момента чакащите за процедури са някъде около 300 човека. С въвеждането на втория линеен ускорител, ще имаме възможност да обхванем много повече хора и да не се налага те да чакат продължително време.
Постоянно нарастващият брой на онкологичните заболявания – тенденция, която е характерна не само за България, но и в световен мащаб – налага да дадем възможност да се увеличи капацитетът на химиотерапията. Затова имаме идея да изградим нова сграда към Общинският онкологичен център, където ще бъдат разкрити достатъчно на брой легла за пациенти на химиотерапия. Като целта е да има възможност те да се увеличават при нужда. В тази нова сграда ще има отделения и за т.нар. брахитерапия.
Освен това очакваме най-късно до средата на следващата година, а може би и по-рано, да дадем тласък и на т.нар. радиохирургия. Но за съжаление всичко е свързано с много средства. Тези пари не могат да дойдат единствено от бюджета на Общината, нито само от бюджета на Онкологията. В момента търсим начини за финансиране, за да можем да подпомогнем Онкологията в Бургас. Почти сме готови – имаме необходимия скенер, имаме двата линейни ускорителя. Необходима е една специална маса, която синхронизира лъча при процедурите. Тя е много скъпа, струва над половин милион лева. Необходим е и софтуер, който също е много пари. Надяваме се до една година всичко това вече да е факт.
-Бургаската болница се нареди сред здравните заведения, в които се въведе т.нар. достъп с пръстов отпечатък. Смятате ли, че това е необходимо и би ли улеснило пациентите?
– Точното название е автентификатор. Смятам, че въвеждането му е положително, тъй като това ще улесни до голяма степен пациентите, както и колегите лекари. Много често при спешни случаи или при пациенти, които не си носят личните карти, това усложнява приема. С новата система тези проблеми ще бъдат отстранени. Това е моето лично мнение. Не знам как ще го възприемат хората. Единственият проблем, който виждам, е в случаите, когато близки на възрастни хора ще трябва да купуват лекарствата им. Може би там трябва да се промени малко наредбата, за да отпадне това неудобство.
– Преди време в интервю за Kmeta.bg изпълнителният директор на МБАЛ-Бургас – д-р Георги Матев, заяви, че бургаската болница функционира толкова добре благодарение и на сериозната помощ от страна на Общината. Какви са инвестициите, които местната власт прави в тази насока?
– В момента, в който кметът Димитър Николов пое първия си мандат, ние влязохме в трайна колаборация с МБАЛ-Бургас, като отчитаме, че това е най-голямата болница и стълбът на здравеопазването в общината. Тя е подложена на всички тези сътресения, както и останалите лечебни заведения в страната. Но Общината винаги се е стараела да помага не само със средства и субсидии, а често и с логистика, която също е много важна. Опитваме се да помагаме и чрез създаване на условия за набиране на кадри. Защото в момента в цяла България проблемът с липсата на достатъчно кадри е много сериозен. Затова в последно време се принудихме да включим в мрежата за оказване на спешност и частните лечебни заведения. По инициатива на Общината, на НЗОК и на Министерството на здравеопазването беше подписано споразумение, чрез което се създаде график за оказване на спешна медицинска помощ. Това е от изключителна важност особено през активния туристически сезон, когато е по-трудно да се осигури адекватна и бърза медицинска помощ за всички. Но този проблем ще продължава и той не може да бъде решен в Бургас ако не се реши генерално в цяла България.
-Докъде стигна идеята на кмета Димитър Николов за доброволни наркотестове в бургаските училища?
– Още се обсъждат начините, по които да става това. Ние вече имаме едно споразумение, което ще бъде предадено на директорите на училищата. Наркотестовете ще се правят по тяхно усмотрение, със съгласието на родителите и учениците. Това е една дейност, която е доста скъпа, но в крайна сметка няма нищо по-важно от здравето на децата.
– Имате предвид, че самите тестове са скъпи?
-Да, особено ако трябва да се правят тестове за повече от един вид наркотик. В момента на „пазара” са на мода т.нар. „дизайнерски” наркотици, които даже още не са включени в списъка на забранените вещества, но са много опасни. Имаме разработена стратегия, по която смятаме да работим, и то съвместно с много други институции – МВР, прокуратура, неправителствени организации и т.н. Такива тестове вече са правени на някои ученици, но още нямаме анализ на резултатите.
-Как се възприема тази идея от страна на родителите? Подкрепят ли ви?
– Да, обществото реагира положително на тази идея. Досега не сме имали много сериозни опоненти в това отношение. В световен мащаб има много течения, някои от които изцяло отричат подобна практика, като заявяват, че тя е аморална и води до обратни ефекти. Но ние следим всичко ново, което излиза в тази посока. Бургас е единственият български град, който е член на организацията „Европейски градове против дрогата”, със седалище в Стокхолм. Аз съм вицепрезидент на тази организация и се борим на всички нива, включително и на високо политическо, против легализирането на дрогата.
– Наскоро стана ясно, че всички басейни в Бургас ще бъдат оборудвани със специални лифтове, които да осигуряват достъп на хората с увреждания. Кога се очаква тази идея да стане факт?
– Това всъщност е една тенденция в Бургас, която започна преди малко повече от седем години. Искаме всичко, което се прави като инфраструктура – не само спортна – да бъде съобразено с нуждите на трудноподвижните хора. Отдаваме изключително голямо внимание на хората с увреждания, като се стремим да им създадем условия за по-качествен живот, а това включва задължително и спорта. Всички проекти, които реализираме, са свързани с условията за достъпност, в това число и басейните.