Мащабни протести подготвят в началото на есента артистите. Причината е недостатъчното пари в бюджета за култура. Това обясни пред Kmeta.bg председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев. По думите му при актуализацията на основната държавна сметка са предвидени по-малко средства. От гилдията настояват за стартова заплата от минимум 2000 лева за работещите в сценичните изкуства и повече пари за култура. Протестите и акциите в цялата страна са планирани за началото на игралния сезон през септември.
“Още обсъждаме идеята представленията тогава да започват с половин час закъснение, като преди началото актьорите да излизат и да се смесват с публиката пред централния вход на театъра, където ще бъдат канени медии и цялата общественост на града, в който работят. Така колегите ще имат възможност да разкажат защо протестират, какви са техните искания, за да може наистина да стигне до хората, които взимат решения”, обясни Мутафчиев.
Вече са изпратени писма с исканията до компетентните институции. В документа до Народното събрание, от Съюза на артистите подчертават, че в министерство на културата липсва всякаква политика по отношение на вдигане на доходите с оправданието, че директорите управляват делегирани бюджети и сами могат да предприемат действия. Нивата на заплащане в сектор “Култура” са на последния ред и са в размер на 80% от средните за страната. Във вътрешните актове на министерство на културата липсват механизми за защита на доходите.
От САБ настояват още: “Задължително следва да се въведат коефициенти, пропорции и механизми за защита на театралните трупи. Такива механизми могат да се предвидят и със законодателни промени, както и от целевите фондове на министъра на културата”.
Протестното писмо обръща внимание на още един детайл – че културният сектор не създава добавена стойност и е освободен от ДДС, и би следвало театри, опери, филхармонии, галерии и музеи, които не са търговски дружества, да бъдат на регулирания пазар на енергоносители.
“Нашите директори, които управляват делегирани бюджети и служат за оправдание, че са финансово отговорни за вдигането на доходите, упражняват тази дейност по силата на Кодекса на труда и са оценявани с нормативни правила, измислени от чиновническата класа, като напълно е нормално и логично да получават договори за управление – тип мениджърски със заложени показатели и критерии, които да водят до автоматично оценяване, а не субективно от назначени комисии”, изтъкват още от Съюза. И допълват, че за кратката си дейност като министър, Атанас Атанасов е издал актове, които не са съобразени със законите, например, наредбата за командировките в страната.