В четири области на страната са половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз. Лидерите са Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик. Това се споменава в становище на Българската стопанска камара (БСК) относно предстоящото днес второто четене в социалната комисия на парламента на проект за промени в Кодекса за социално осигуряване.
Целта на промените е да бори явлението “френска безработица” – което позволява след няколко дни работа в страна-членка на Съюза да се получава максимално обезщетение за безработица у нас.
Съгласно статистически данни на Националния осигурителен институт, за 2023 г. е налице изразено регионално измерение на лица, които ползват парични обезщетения след работа в друга държава-членка, като половината от лицата са регистрирани в 4 области (начело е обл. Благоевград с около 32,6% от всички получили обезщетения по този ред, последвани от обл. Търговище – 6,7%, Кърджали – 5,7%, Пазарджик – 5,3%). Близо 40% от тези обезщетения касаят краткотрайна заетост. Тази статистика навежда на извода за „организираност“ на тези групи лица, се казва в становището на БСК.
Бизнес организацията твърди, че действащите правила допускат срещу принос от няколко дни и осигурителен принос в минимален размер да се ползват осигурителни права, които биха получавали безработните лица, които са се осигурявали върху максимален размер на осигурителен доход в продължение на 24 месеца.
И подкрепя внесените промени, които да прекратят порочната практика на “френска безработица”.
Несъразмерно високите обезщетения са силен стимул да се отказва сключване на трудов договор, който би прекъснал получаването им. Подобни практики сериозно стимулират „сивия сектор“ на пазара на труда и създава култура за злоупотреба с права, допълват от БСК.