Все повече населени места у нас са на воден режим, засегнати са хиляди българи. От министерството на околната среда и водите алармираха, че кризата с безводието у нас е възможно да се задълбочи, тъй като водата в 52 от язовирите е до половината.
От министерството на околната среда и водите призоваха да се предприемат спешни действия заради ограничените водни обеми в язовирите: „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“ „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“, използвани за питейно-битово водоснабдяване, и „Домлян“, „Пясъчник“, „Тополница“, „Копринка“ и „Жребчево“, от които се използват значителни водни обеми за напояване.
Най-тежка е ситуацията с водоснабдяването в областите Ловеч и Плевен. Подобна е ситуацията и в област Шумен, а в община Кочериново, област Кюстендил, е създаден кризисен щаб, предаде Нова тв. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където режим на водата засега има само в някои села.
Плевен
Продължава водната криза в Плевен след като част от кладенците, захранващи града, пресъхват. Днес ще се състои работна среща между министрите на регионалното развитие и на околната среда и водите, областния управител на Плевен и кмета на града.
Ловеч
Водата в Ловеч ще се спира в 22:00 ч., а не както досега в 23:00 ч., ще се пуска в 6:00 ч. Това изпълнителният директор на „ВиК“ АД-Ловеч инж. Данаил Събевски. Ако сушата продължи до края на ноември, има опасност да се въведе и обеден режим за три или четири часа.
Смолян
Единственият язовир за питейни нужди в област Смолян е пълен на 60%. Водоемът захранва две общини – Рудозем и Мадан, а в областта от пет месеца не е валял дъжд. Под воден режим са село Малка Арда и община Баните.
Търговище
“67 населени места в област Търговище са под воден режим”, съобщи управителят на ВиК ООД – Търговище инж. Явор Миланов, цитиран от БТА. Експертът подчерта, че нивата на язовир „Тича“ са достатъчни за две години напред, стига да не се отклонява вода за напояване. Премиерът Главчев разпореди в най-кратки срокове да бъде свикана среща в министерството на околната среда и водите (МОСВ) във връзка с намалелия полезен обем на водоема.
Ямбол
Само едно населено е под воден режим в Ямбол, но дебитът на питейна вода е силно възпрепятстван заради засушаването. В някои села са осигурени водоноски.
За момента няма опасност от водни режими в София, Петрич, Сливен, Видин, Русе и Кърджали.
По-малко валежи, остаряла ВиК инфраструктура, липса на резервни водоизточници. Това са част от причините за безводието в някои региони на страната според проф. Петър Калинков и проф. Емил Гачев, цитирани от БНР. По думите им основните проблеми пред водните ресурси на страната са разпределението им и променливия климат. Според проф. Емил Гачев, сътрудник в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН, проблемът е сезонен. Летните суши, липсата на валежи и лошата утилизация на подземните води влошават проблема допълнително.
Горите също са фактор. Според експерта стратегия за опазване и развитие на флората би била ключова за предотвратяването на суши и наводнения. Проф. Петър Калинков е категоричен, че България разполага с ресурси 4 пъти повече отколкото ни е необходимо. За него проблемът е в управлението, а при намален приток, приоритет трябва да е водоснабдяването на населението. Експертът подчерта, че изграждането на яз. Черни осъм ще реши проблемите с водата в Плевенско. За него, намаляване на загубите на вода е ключово за справяне с кризата. Подмяна на старата водопроводна мрежа е един от начините това да се изпълни.