Политологът Георги Киряков коментира експертния кабинет, който Слави Трифонов и неговата партия “Има такъв народ” обяви.
-Г-н Киряков, стабилен ли ще бъде кабинета на „Има такъв народ“, който Слави Трифонов обяви чрез социалните мрежи и начело на който стои Николай Василев?
-Прави впечатление, че този кабинет е представен някак ултимативно, без да е търсена подкрепата на другите партии от протеста. Ние не знаем какво мислят те по въпроса, което ги поставя в ситуация да подкрепят или да не подкрепят този състав на правителството. Подобно условие означава, че най-вероятно ще има нови избори. Ако съставът на този кабинет не е консултиран с другите партии, това означава, че няма да има дълъг живот. Не е ясно и какво ще прави ИТН, ако ГЕРБ и ДПС решат да подкрепят това правителство на малцинството, за което Трифонов казва, че ИТН поема отговорност. Ще каже, че оттегля предложението си ли?
Досега „Демократична България“ обявиха, че са за експертен кабинет, а „Изправи се! Мутри вън!“ са най-непретенциозни в това отношение. Те искат да бъде съставен кабинет, който да реши какво да се прави с управлението на Бойко Борисов, както и да реши въпроса с отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор. За последното ще срещнат сериозна съпротива от пария ГЕРБ, а е възможно и от страна на БСП и ДПС, макар БСП да гласува в предишния парламент за закриване на спецсъдилищата. В социалистическата партия е известно, че има вътрешен конфликт по темата Иван Гешев. Така че не е много ясно как ще гласуват в този парламент.
-След тези избори какво е бъдещето на БСП?
– Резултатът показва, че всички претенции на БСП, че не е партия на статуквото, ще се окажат несъстоятелни. Очевидно избирателите я припознават като партия на статуквото и всичките усилия през последните четири години да се представи в парламента като основна и яростна опозиция на управлението на Бойко Борисов не са хванали сериозни корени в съзнанието на собствените ѝ гласоподаватели. Видя се, че всички опити, които се направиха за обединение на левите сили в България, останаха незабелязани от избирателите. Трябва също да се каже, че тази партия изневери през години на реалните леви идеи, които я идентифицират именно като лява партия.
-Възходът на „Демократична България“ траен ли е?
В момента „Демократична България“ показа, че има сериозна подкрепа в София и ако сега имаше местни избори, те щяха да имат мнозинство в общинския съвет. Такава ситуация не сме виждали от 2007 г. насам. Това няма как да не им дава основание да вярват, че посоката, която следват е добра и че усилията, които са положили, са се превърнали в реална електорална тежест.