В рамките на Откриваща сесия на 22-та Европейска седмица на регионите и градовете председателят на Европейския комитет на регионите Вашко Алвеш Кордейро представи Годишниия доклад на ЕС за състоянието на регионите и градовете.
В своята реч той заяви: “Лидерите на ЕС не могат непрекъснато да призовават Европа да бъде по-близо до гражданите, ако не започнат промяната в местните общности и в регионите. Бих искал да изразя готовността на Европейския комитет на регионите, на градовете и регионите в цяла Европа да си сътрудничат, да помагат, да обединяват усилията си, за да накараме Европейския съюз да върви по пътя на единството, разнообразието и солидарността. Защото състоянието на нашия Съюз започва със състоянието на нашите регионални и местни общности“.
Акценти в годишния доклад на ЕС за състоянието на регионите и градовете:
- Регионите и градовете призовават да се инвестират до 200 милиарда евро годишно в адаптиране към изменението на климата, като се преодолеят социалните и териториалните уязвимости.
- Екологичният и цифровият преход имат асиметрично териториално въздействие, което ще трябва да бъде преодоляно с решения, ориентирани към местните условия. Регионите и градовете призовават за по-силна и обновена политика на сближаване за всички региони.
- За всеки 10 евро, изразходвани за политики в областта на околната среда, 8 евро се изразходват на местно ниво. Регионите и градовете призовават за целенасочена финансова подкрепа за изпълнението на Европейския зелен пакт.
- Конкурентоспособността на ЕС се нуждае от функциониращ единен пазар и разчита на силна политика на сближаване. Регионите и градовете призовават за нова промишлена стратегия, съобразена с териториалните реалности.
- Местните и регионалните власти са отговорни за 50% от разходите за инфраструктура, жилищно настаняване, здравеопазване, образование и социални услуги. Регионите и градовете изискват качествени обществени услуги.
- Регионите и градовете призовават за пълноценно участие в процеса на разширяване.
- Регионите и градовете призовават за амбициозен и ориентиран към местните условия бюджет на ЕС, който подкрепя местните инвестиции, като в основата му стои силна политика на сближаване.
- Доверието на гражданите в регионалните и местните власти се е увеличило значително през последните 10 години и достигна най-високата си точка през 2024 г. – 60%. Регионите и градовете призовават за по-силна роля на Европейския комитет на регионите.
В дебата за предизвикателствата пред поддържането на сплотеността на Европа и разширяването й участваха комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра, заместник-председателят на Европейския парламент Юнус Омарджи, заместник-кметът на Тирана Джонида Халили и кметът на украинската община Оржица Олена Сидоренко. Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола и кметът на Киев Виталий Кличко се включиха чрез видеопослания.
Местните и регионалните лидери призоваха новата Европейска комисия да смекчи неравномерното въздействие на прехода към устойчива, неутрална по отношение на климата икономика.
Членовете на КР подчертаха спешната необходимост от целево финансиране от ЕС и технологично неутрален подход, за да се гарантира справедлив преход, който не компрометира конкурентоспособността на европейските региони и отрасли.
Членовете на КР призоваха още новата Европейска комисия и кандидата за комисар по въпросите на сближаването и реформите Рафаеле Фито да настояват за предоставянето на по-ефективна подкрепа за справедливия преход и призоваха за оценка на икономическите ресурси, необходими за постигане на целите, като се сведат до минимум отрицателните въздействия върху засегнатите промишлени сектори.
Управлението отгоре надолу на плана на ЕС за възстановяване излага на риск сближаването, гласи становище на КР. Създаването на европейския инструмент за възстановяване на стойност 650 милиарда евро за справяне с икономическите последици от пандемията от COVID-19 помогна на ЕС да ограничи въздействието на кризата. Централизираното управление на фонда за възстановяване обаче може да застраши икономическото, социалното и териториалното сближаване в Европа и рискува да увеличи различията в държавите членки.
Липсата на участие на местната и регионалната администрация породи опасения за ефективността на Механизма за възстановяване и устойчивост след пандемията (МВУ). Централизираното му управление е създало възможност някои национални правителства да изключат определени градове и региони, управлявани от членове на опозиционни партии, от получаването на безвъзмездни средства или европейска подкрепа.
Призив за отлагане на крайния срок за изразходване на средства по МВУ
Значителният размер на средствата по МВУ, в допълнение към политиката на сближаване, оказва натиск върху административния капацитет и възможността за инвестиране на местните и регионалните власти. Използвани са по-малко от половината от средствата по МВУ, затова КР предлага да се отложи крайният срок за изразходване на средства за инструмента след 2026 г.
Реформите, подкрепяни от МВУ, трябва да имат демократична легитимност
Според КР реформите, подкрепяни от механизма, трябва да имат своя собствена демократична легитимност, основана на консултации, диалог и сътрудничество, включително с местните и регионалните власти, за да се гарантира ангажираност с тези реформи.
Местните лидери подчертаха, че липсата на ясно определение на допустимите реформи в рамките на МВУ не само повдига въпроси за допълняемостта и прозрачността на финансирането, но и поставя темата за зачитането на ролята на всяко ниво на управление (принцип на субсидиарност).
На 8 и 9 октомври се състоя заседание на Бюрото и 162-та пленарна сесия на Комитета на регионите. В събитията участваха и българските представители на местните власти кметовете на общините: Габрово, Белица, Монтана, Раковски, Садово, Сливен, Попово, Правец и общински съветник от Столична община.
В събитията участваха и българските представители, кметовете на общините Габрово – Таня Христова, на Белица – Радослав Ревански, на Монтана – Златко Живков, на Раковски – Павел Гуджеров, на Садово – Димитър Здравков, на Сливен – Стефан Радев, на Попово – Людмил Веселинов, на Правец – Румен Гунински, и общинският съветник от СОС Цветелина Заркин.