Кметът на Шумен проф. Христо Христов ще сезира министъра на околната среда и водите и областния управител за ниското ниво на язовир “Тича” и ще настоява водоподаването за напояване и към водни електрически централи да бъде преустановено. Водата в язовира за този месец е намаляла с 6,71 процента, нивото е 37,86 процента. Притокът на вода е 0.061, а разходът, който язовирът прави, е 1.6 кубически метра в секунда, обясни кметът и добави, че цитираните данни са от бюлетин на министерството на околната среда и водите.
“Няма как да не сме притеснени, при положение че единственият водозахранващ водоем с питейна вода за жителите на нашата община е язовир “Тича”. В тази връзка сме предприели действия по сезиране на министъра на околната среда и областния управител на област Шумен с няколко искания”, каза още проф. Христов.
“Ще поискаме от министъра проблемът с водата да стане държавна политика”, подчерта той и настоя в новия бюджет на страната да бъдат заложени финансови средства, свързани с изграждане на нови и възстановяване на стари сондажи, които са били алтернативни източници на водоподаване в цяла България.
“Ще поискаме държавата да се ангажира с цялостното изграждане на система “Дунав”. Става дума за дълбоките сондажи на река Дунав, които са осем на брой, като помпите, които работят на тези два сондажа само два часа и захранват Русе, Разградска област и част от Търговищка област. Ако държавата довърши системата, това ще осигури безпроблемно водоподаване за областите Русе, Разград, Търговище, Шумен и при нужда – Варна”, каза проф. Христов на провелата се среща с кметовете и представителите на общинските администрации от големите общини на Североизтока.
Той допълни, че от областния управител на Шумен ще поиска да направи необходимата организация и да предприеме мерки от “Напоителни системи” да измерят какъв е мъртвият обем на язовир “Тича”, защото никой в момента не знае какво е нивото на наносите и какъв полезен обем от вода има в язовира. Кметът ще предложи на областния управител още другата седмица заедно да поискат среща с министъра на околната среда.
Още през 2020 година кметовете на Търговище, Шумен, Разград, Попово, Лозница и Нови пазар решиха да отправят общо искане до МРРБ и МОСВ за сформиране на комисия, която да обследва система “Дунав” и да установи възможностите за нейното възстановяване и развитие.
Водоснабдителната система “Дунав” е проектирана в периода 1973 – 1991 г. Голяма част от нея е изградена поетапно през 80-те години, но така и не е довършена. Трасето започва от русенското село Бръшлен, преминава през областите Разград и Търговище и стига до Шумен, като може да осигури водоснабдяване за повече от 350 000 души.