Кметът на община Смолян Николай Мелемов подаде жалба в Административен съд в София. В нея той настоява за отмяна на решението на КЕВР за драстичното повишение на цената на водата в Смолян. Той иска решението да бъде обявено за незаконосъобразно, тъй като жителите на общината са персонално засегнати от него, а дружеството ще генерира и свръхпечалба от 3 млн. лв.
“Цената за водата от януари е повишена с почти 100%, спрямо цената до септември миналата година и е 4.59 лв. за кубик”, коментира градоначалникът пред Kmeta.bg. В жалбата Мелемов посочва, че не е ясно какво точно налага толкова драстично увеличение на ВиК услугите в сравнение с предходните години и че правото на защита на потребителите е нарушено поради неясни критерии за изчисляване.
Според него цялата процедура по одобряване на бизнес плана на „ВиК“ ЕООД – за регулаторен период 2022 г. – 2026 година, е опорочена, защото законът изисква и при първоначалното разглеждане на бизнес плановете на операторите и при последващо такова след евентуалното им изменение в рамките на административното производство, задължително съгласуване от Асоциациите по ВиК.
“При постановяване на оспореното решение и по-конкретно в частта по точка 23, с която се одобряват цени на ВиК услуги за 2023 г. в област Смолян, некоректно и неточно е приложен показателя „Инфлация“, на база некоректно тълкувана информация от Националния статистически институт (НСИ) за съотносимата за периода инфлация”, твърди Мелемов.
В конкретния случай, периодът за който се отчита инфлация в оспорената част от решението, е 2 месеца – октомври 2022 г. и ноември 2022 г., в размер на 1,622%. “Възможността такава инфлация да повлияе на разходите на дружеството-ВиК оператор е минимална, с оглед преди всичко на периода, за който се прави изменението – два месеца”, категоричен е градоначалникът.
В жалбата се оспорва и обосноваността на извършения анализ за “социална поносимост”, извършен по реда на чл. 29, ал. 3 от Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги /НРЦВКУ/, за който анализ са ползвани данни от изследване на НСИ, които утежняват положението на потребителите.
Освен това, ВиК операторът е предвидил да генерира приходи от около 15 милиона лева на година, а в същото време според разчетите заложени в бизнес плана, за нормалното функциониране и издръжка на дружеството са необходими около 12 милиона лева. Тоест, на база некоректно изчислените нови цени, формирани при порочно проведена процедура се очаква дружеството да реализира около 3 милиона лева на година свръхпечалба за сметка на потребителите, което кметът счита за накърняващо обществения интерес на ползвателите в обособената територия и утежняващо тяхното социално положение.