Много общини не са стартирали проекти по Плана за възстановяване и устойчивост. Каква е причината за това коментира изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева пред БНТ. “Планът беше създаден от ЕК като бърз финансов инструмент, който бързо да спомогне за преодоляване на икономическата криза, предизвикана от ковид. За съжаление много трудно тръгва Планът за възстановяване в България. Вече в четвъртата му година реални инвестиции на терен все още няма”, алармира тя. И обясни, че процедурите на плана са трудни, нови и неразбираеми за централната администрация: “Всъщност почти четири години отне на централните администрации да създадат процедурите и да напишат поканите, и ние общините да кандидатстваме, създадем проекти и да кандидатстваме”.
“Липса на капацитет и в първите две години липса на заинтересованост този план да тръгне са основните причини за забавянето на изпълнението на ПВУ. Този ресурс действително ще помогне на общините най-вече да обновят огромен обем инфраструктура, в която предоставяме основните услуги – и образование, и детски градини, улично осветление, екологосъобразна мобилност“, подчерта Георгиева.
Тя изнесе и актуални данни за напредъка по изпълнението на проекти от общините, финансирани със средства от ПВУ:
– 134 общини са сключили 319 договора за предоставяне на подкрепа по 10 процедури по ПВУ, на обща стойност от 781 млн. лв.
– Плащанията по сключените договори, са единици и възлизат на едва 7.7 млн. лв. или 1% от стойността на безвъзмездната помощ по сключените договори.
“Бенефициентите, които ще инвестираме ресурс – имаме време само до юни 2026 г. да изберем изпълнители, да направим инвестициите, да ги отчетем и парите ни да бъдат възстановени. Това е критично малко време и затова в общественото пространство се водят дискусии дали ще загубим пари от ПВУ. Реално на общините беше оставено много малко време, времето отиде в подготовка, провеждане на процедури, постоянна смяна на правилата и условията и сега от нас се очаква за кратко време да проведем тези инвестиции”, подчерта Силвия Георгиева.