Научните изследвания и иновациите ще бъдат все по-големи фактори за конкурентоспособността на Европейския съюз и Рамковата програма ще бъде един от основните инструменти за постигане на европейските цели. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на неформалното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност във Варшава, Полша.
По време на срещата бяха обсъдени стратегическата роля на следващата рамкова програма на Европейския съюз за научни изследвания и иновации за конкурентоспособността на Европа и бъдещата европейска стратегия за стартиращи и разрастващи се предприятия.
В рамките на първата дискусия министър Вълчев приветства намерението на Европейската комисия за разработването на Европейска стратегия за стартиращи и разрастващи се предприятия и подчерта необходимостта от улеснен достъп до таланти, финансиране, пазари и целева подкрепа. Правителството на България поставя приоритет върху качественото образование, включително STEM инициативи, дуално обучение и модернизация на висшето образование, за да подготви кадри за нуждите на икономиката. Усилията са насочени към засилване на сътрудничеството между бизнеса и академичните среди, увеличаване на достъпа до съвременни научни инфраструктури и повишаване на участието в програми като „Хоризонт Европа“. Министър Вълчев призова за целенасочени мерки и инвестиции в целия Съюз, за да се намали иновационното разделение и да се противодейства на изтичането на мозъци.
По време на срещата България потвърди важността на Рамковата програма за научни изследвания и иновации за икономическо и социалното развитие и повишаване на конкурентоспособността на Европейския съюз, като бе подчертана важността на фундаменталните научни изследвания в дългосрочен план. Посочена бе и добавената стойност следващата рамкова програма да бъде част от Фонда за конкурентоспобност, със собствен бюджет и структура. Акцентирана бе и нуждата от привличане на частни инвестиции в научни изследвания и иновации и надграждане на успешните инициативи като Европейския научноизследователски съвет, Европейския съвет за иновации и Действията „Мария Склодовска-Кюри“.