Идеята България да има Национална детска болница е мечта на 44 години. През 1978 година Тодор Живков прави първата копка на строеж на такава. Строителството на Национална педиатрична болница продължава до 1989 г., когато изниква ново предложение – бившата профсъюзна школа на Горнобански път да стане детска болница. И тази идея замира, след като са направени стъпки за реконструкция, които отнемат немалко пари.
Следващото заговаряне по темата идва през 2004 година. Подписват се договори за изграждане на педиатрична университетска болница в столицата, като общата стойност на начинанието е близо 43 млн. евро. Малко по-късно обаче се установява, че контрактите не са изгодни за България. Тогавашният финансов министър признава, че е имало по-изгодни условия от Европейската инвестиционна банка и Световната банка са предлагали по-изгодни условия, но преговорите изисквали повече време.
През 2017 година се заражда идеята да се изгради “Детски здравен парк” – многопрофилен медицински комплекс, който да отговаря на съвременните изисквания за педиатрични грижи и да събере под един покрив педиатричните звена от големите болници. Малко по-късно за целта лансират преструктуриране на болница “Лозенец”. След месец обаче тогавашният здравен министър Кирил Ананиев се отказва и предлага да се довърши строежът в двора на Александровска болница, започнат през 1978-ма. Обществената поръчка е за 95 млн. лева. През 2019 г. обаче се създава инициативата “За истинска детска болница”, която разпространява петиция за прекратяването й. Тогавашният премиер Бойко Борисов спира инициативата и обещава нов строеж.
Здравният министър в последното служебно правителство д-р Стойчо Кацаров пък обяви по време на своя мандат, че националната педиатрична болница може да се строи в двора на бившата Правителствена, а докато градежът бъде завършен, децата ще бъдат лекувани в “Лозенец”, която ще се слее със специализираната детска болница “Проф. д-р Иван Митев”. Идеята бе отхвърлена.
“Към момента не се планира промяна в статута на болница “Лозенец”, обясниха пред Kmeta.bg от здравното министерство. По отношение изграждането на Национална детска болница ведомството на проф. Асена Сербезова е предприело всички необходими действия по изясняване и анализиране на фактите и обстоятелствата, имащи отношение към реализирането на проекта. Назначена е и работна група, която активно е ангажирана с този въпрос. Оглежда се за нов терен, на който да бъде изградена изцяло нова детска болница….
А ние само можем да си пожелаем по-малко сюрреализъм и повече реализъм по темата.
Бургас изпревари София
Междувременно миналия месец стана ясно, че над 70 млн. лв. ще налеят в изграждането на детската университетска болница в Бургас. Оскъпяването ще се наложи заради инфлацията, но тепърва ще се правят анализи с колко ще се оскъпи строежът. Около 15 милиона ще са необходими за оборудването. Категорична цифра за цената на болницата ще бъде получена в средата на юли, когато се обработи цялата информация. От администрацията допускат и допълнително да кандидатстваме за грантово финансиране от страна на държавата.
80 специалисти и над 100 медицински сестри ще започнат работа в детската болница от самото й откриване, като екипът ще се разширява с времето. “Не държим общината да бъде 100% собственик на болницата, готови сме да включим държавата”, предлага кметът на морския град Димитър Николов.