Кампанията “Осинови герой“ се грижи за старите гробове на исторически личности, които са променили България.
Зад нея стои Михаил Кунчев – журналист и телевизионер, главен редактор на някои от най-нашумелите риалити формати у нас. За него това е лична кампания, с която първоначално не е искал да ангажира никого.
“Преди три години във фейсбук попаднах на пост, който показваше окаяното състояние на гроба на един от най-големите ми герои и примери за подражание, генерал Стефан Тошев. С месеци родолюбци се разбираха в коментарите кога и как ще се съберат, за да се погрижат за истинската джунгла, погълнала последния пост на този славен български воин. Така и не го направиха. Затова, половин година по-късно, се намесихме аз и приятеля ми Дидо. Така се случи, че точно в тази седмица бях гост-коментатор в „Преди обед“ по bTV и използвах възможността да призова всички, които намират за важно да опазим паметта на забравените си герои, да се присъединят към мен и да открием и други занемарени и изоставени гробове на хора, жертвали силите и живота си, за да ни има нас – техните внуци”, споделя мъжът.
“Днес, три години по-късно, осиновените гробове са над сто, доброволците от Клуб на грубите джентълмени десетки, а наесен предстои книга и късометражен филм, които ще разкажат изумителните истории, които открихме погребани, заедно със стопаните им. За мен ще е чест ако това, което правим, е близко до сърцето ви и решите да се присъедините към “Осинови герой” тази година, казва още Михаил Кунчев.
“Да познаваш миналото си, не значи да живееш в него, а значи да живееш паралелно с него. Има едно клише, което много се тиражира – “народ, който не познава миналото си, няма бъдеще“.
Защо човек изпитва болка? Когато докоснеш котлона и се опариш тялото ти помни, че когато докоснеш нещо горещо, нещо лошо се случва. Същото е и със историята – ако не помним това, което се е случило на нашите дядовци, ще ни е много по-трудно да избегнем проблемите, които те са имали”, споделя той пред БНР.
“Намерих наследниците на някои от героите, за които се грижим. Чистенето на изоставени гробове се превърна в кампания, която нарекох “Осинови герой“, тъй като няма дума за това да ги припознаеш като част от семейството си. Те са част от семейството ни, защото това са нашите дядовци. През Първата световна война от 5 млн. българи – 1 млн. са били войници, всеки пети човек. Невъзможно е да нямате поне по един дядо, който е бил на фронта, и то най-вероятно с тези хора, чиито истории разказвам в момента в книга”, смята Михаил Кунчев.