Бъдещето на София, искаме или не, ще бъде на север. Това налага Столична община да помисли как да го реализира. Едно от възможните решения е да се свали железницата под земята – това се прави в много градове по света. Това коментира проф. д-р арх. Иван Данов, който е бил министър на инвестиционното проектиране, по време на представянето на книгата му “Визия за развитието на град София през XXI век”. Урбанистичният анализ е разработен преди около десетина години, но е напълно актуален към днешна дата.
Представянето, което се състоя в Софийската градска художествена галерия, бе организирано от Стратегическия институт за национални политики и и идеи (СИНПИ), чийто член е проф. Данов. Той е работил във Великобритания, Франция и най-дълго в Германия. Член е на Камарата на архитектите на България и на Немската Камара на архитектите. Има широки познания и опит в архитектурата, градоустройството и развитието на големите градове.
По време на представянето на книгата бе отчетено, че колкото повече се бави дигитализацията, толкова повече нещата в София ще се случват по-трудно.
“Проблемите на града от моя гледна точка са два. Единият е чисто управленски – това, което трябва да решава политическото управление на града, а вторият е архитектурно-градоустройствен”, смята проф. Данов.
Той обърна специално внимание на организацията на “Бърза помощ” в столицата: “По цял свят “Бърза помощ” е организирана на принципа на дежурни автомобили по районите. Времето за пристигане на спешната помощ е между 3 и 5 минути, а практиката в София е да се чака линейка по 45 минути – докато дойде от единия до другия край на града”.
Професорът счита, че София не може да има един център: “Това е един голям двумилионен град. Вероятно ще продължава да расте. Трябва да има няколко центъра и всеки един от тях да има своя облик и да се развива по различен начин”.
Той обърна сериозно внимание на негативните тенденции в посока на подготовка на кадри, както за инвестиционния процес, така и в самото строителство и администрацията, свързана с него. “Този факт става все по-тревожен за всички участници в процеса”, счита специалистът.