Защо за малките градчета туризмът може да се превърне в успешен бизнес. Темата коментира Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма, по време на форума “Демографското бъдеще на регионите”. “Етрополе има очевидни природни дадености, които туризмът може да използва като допълващи. Туризмът е идеален бизнес за такива градчета. Така нареченият бавен туризъм започна да се налага след пандемията. Това е алтернатива и възможност да се съсредоточиш върху присъствието си на дадено място, да опознаеш местните хора, тенденцията е световна. Етрополе е идеално място за това”, коментира Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма, по време на форума “Демографското бъдеще на регионите”.
По данни на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), за периода януари – юли 2024 година в общината са регистрирани над 4800 туристи, като е ръст от над 17% спрямо същия период на 2023 г. През миналата година общият брой туристи в общината е бил над 7600, като по-голямата част от тях са българи (над 6700 регистрации). Чуждестранните посетители, основно от Румъния, Германия, Полша и други страни, са били над 900.
“Бавният туризъм насърчава дълбокото опознаване на местната култура и общности, предоставя нови възможности за градове като Етрополе”, изтъкна Георгиева. Тя посочи, че общината е отлично място за развитие на екологичен и пешеходен туризъм, планинско колоездене, както и за привличане на дигитални номади – нововъзникващ сегмент с нарастващ потенциал.