На този ден почитаме Преп. Евтимий Велики и търновския патриарх Евтимий.
Народното название на празника е Петльовден. Среща се и като Евтимовден, Изтим, Иьтима, Петларовден. Денят е посветен на здравето и на половото съзряване на юношите. В навечерието на празника майките водят децата си в черква, за да целунат иконата на Св. Евтим. Под нея оставят пресни питки или 40 малки колачета, пари и олио – дар за светеца. Според местните вярвания Св. Евтим е господар на детските болести и предпазва от детски паралич и епилепсия.
Петльовден се свързва с обредното колене на петел във всяка къща с мъжка рожба. Това се прави на прага на пътната врата, като се гледа кръвта да опръска наоколо. Обредното лице, което коли петела, трябва да бъде юноша, който е нямал още сексуални контакти. Наричат го петелар. С кръвта на птицата правят кръстен знак по челцата на момченцата, за да са здрави през годината. С кръст пак от тази кръв бележат и външните страни на портите. Костите на жертвения петел се изхвърлят в реката, краката му – на покрива на къщата, а перата се запазват и с тях бабите кадят болни и урочасани деца. За празника майките на момчета изпичат пресни пити и кравайчета, завиват баници и зелници. Сваряват гозба от петела, носят я в черквата, да я освети свещеникът и после, заедно с краваите и баниците, я раздават из махалата за здравето на момчетата. В семейства с момиченца се коли ярка.
Народът свързва основния обред на празника – коленето на петел с широко разпространената легенда за цар Ирод, по чиято заповед били обезглавени всички мъжки деца, за да умре и Христос. Според други предания, обичаят е свързан с отвличането на деца еничари от кърджалиите. Те ходели от къща на къща и принуждавали родителите да дадат синовете си или сами да ги убият. Тогава, за да запазят децата си, бащите заколвали петел и правели с неговата кръв знак на вратата, като така заблуждавали турците, че са погубили синовете си.
В някои селища на страната се среща практиката да се коли петел за стар ерген, за да се ожени.
На Петльовден не се върши женска работа, не се къпят, не правят сватби, за да не “църнеят”, т.е. да не жалят починал.
Честит имен ден на всички с името Евтим!