Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
събота, 6 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Общински съветници искат да блокират пълния контрол на Гергов върху Пловдивския панаир

Нина Александрова от Нина Александрова
ноември 22, 2022
в Пловдив
13 0
0
Групата на „Демократична България“ ще настоява Общинския съвет на Пловдив да блокира окончателното придобиване на Международен Пловдивски панаир от бизнесмена Георги Гергов

Групата на „Демократична България“ ще настоява Общинския съвет на Пловдив да блокира окончателното придобиване на Международен Пловдивски панаир от бизнесмена Георги Гергов

15
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Пловдивските общински съветници от “Демократична България” ще търсят съгласие за вето върху вдигането на капитала на бизнесмена Георги Гергов в Международния панаир.

Решение на Върховния административен съд от преди дни позволи на градоначалника на Варна Иван Портних и пловдивския бизнесмен Георги Гергов да завършат сделката за Пловдивския панаир. Административният съд излезе с решение, което не подлежи на обжалване, обезсили решение на Варненския съд, което досега се явяваше единствена пречка за продажба на акциите в панаира на фирмата на Гергов “Пълдин тур инвест”. Сделката ще позволи на Гергов да придобие пълен контрол върху атрактивния имот в широкия център на Пловдив. Има съмнения, че имотът може да бъде застроен.

В момента Георги Гергов държи 50,3% от капитала на Международния панаир. Ако сделката с Варна бъде финализирана, Гергов ще притежава близо 80% от акциите на панаира и еднолично ще може да взима решения.

Общинските съветници на “Демократична България” в Пловдив ще се опитат да попречат на това. В четвъртък предстои заседание на Общинския съвет в града, на което трябва да се обсъди предложение на кмета Здравко Димитров, с което да се упълномощи представителят на общината в “Пълдин тур инвест” как да гласува на събранието на акционерите, което ще се проведе в същия ден.

“Това решение, което ще вземем на сесията на Общинския съвет, ще бъде историческо”, коментира общинският съветник от ДБ Веселина Александрова, цитиран от БНР. “То няма да е просто упълномощаване на представителя ни как да гласува. В ръцете на съветниците стои изборът дали ще блокираме окончателното превземане на Панаира от Георги Гергов или ще му го подарим. Имаме инструмент, с който да защитим обществения интерес. От всеки съветник зависи дали ще го използваме или ще допуснем едно важно за града публично пространство да стане поредният актив в играта на монополи на Гергов”, обясни още тя.

“Решението на ВАС решава половината от пъзела – то казва, че решението на Варна да стане акционер е валидно, но трябва и решение на Общинския съвет в Пловдив, в което ние да се съгласим да приемем община Варна като акционер”, подчерта Александрова и добави, че именно тук те ще използват блокираща квота. Според нея ако не наложат вето в Общинския съвет, общественият интерес ще бъде предаден. Тя смята, че е възможно да намерят подкрепа за ветото.

“До момента не се намира съдебна практика по блокираща квота, тя е от скоро в закона”, подчерта Веселина Александрова.

“В четвъртък има общо събрание на акционерите. Георги Гергов има 75%, община Пловдив има 25%. Ние с тези 25% не можем да повлияем върху вземането на решение, то ще бъде взето от страна на Гергов. Но това решение няма да може да бъде приведено в изпълнение, защото ние трябва изрично в нашето решение да заявим, че упражняваме правото си на вето по силата на закона”, коментира Александрова.

Ако в Общинския съвет не се събере мнозинство за налагане на вето, има още 2 възможности за реакция. Едното е да се обжалва решението на Общото събрание на акционерите на процедурно основание, ако такова бъде взето.

Общинският съветник припомни също, че през 2017 г. община Варна е решила да дари тези акции на държавата. “Защо не се вписва това дарение на акциите на държавата”, пита Веселина Александрова и добави: “Това е въпрос към министъра на икономиката – към Корнелия Нинова преди време и сега към настоящия министър”.

Тагове: акциипанаирПловдивтоп
Предишна Статия

Даниел Панов: Кметовете бяха пренебрегнати при подготовката на Плана

Следваща Статия

Училища в Перник искат освобождаване от такса смет

Свързани Статии

Пловдив ще има зона с ниски емисии в центъра на града
Пловдив

Пловдив ще има зона с ниски емисии в центъра на града

май 29, 2026
116
Пловдив обмисля да прави общинска автогара
Пловдив

Пловдив обмисля да прави общинска автогара

май 15, 2026
112
Изграждат 10 обществени паркинга в София
Пловдив

Е-автомобили ще подпомагат районните администрации в Пловдив

май 11, 2026
100
Пловдив с нова дигитална карта на контейнерите
Пловдив

Пловдив с нова дигитална карта на контейнерите

април 24, 2026
106
Настройват електронните табла по спирките в Пловдив
Пловдив

Настройват електронните табла по спирките в Пловдив

април 4, 2026
112
Пловдив дава 850 хил. евро за нова пътна маркировка
Пловдив

Пловдив дава 850 хил. евро за нова пътна маркировка

април 3, 2026
102
Следваща Статия
Перник празнува своя празник днес, за първи път без официални чествания

Училища в Перник искат освобождаване от такса смет

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: „Твърда“ процедура по свръхдефицит; Санкция за Kaufland

Вечерни новини: „Твърда“ процедура по свръхдефицит; Санкция за Kaufland

юни 5, 2026
Пазаруването през април: Оборотите на магазините поеха надолу

Пазаруването през април: Оборотите на магазините поеха надолу

юни 5, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS