Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 3 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Ревизиите на жълтите павета- пушилка за пред електората

Иглика Горанова от Иглика Горанова
април 21, 2021
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
26 0
0
1 2556
30
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Тези дни 45-ото Народно събрание реши да ревизира управлението за последните 10 години. Дотук нищо ново. У нас е традиция всяка нова власт да прави ревизия на предходната, а тези проверки да изглеждат пушилка за пред електората, защото не водят до съществени промени в модела на управление. Ако сега търсим различен момент в решението на парламента, той е в това, че управляващата досега партия ГЕРБ охотно се съгласи да я проверяват. И как не? Периодът на поредната ревизия включва и управлението на тройната коалиция – БСП, ДПС и НДСВ, както и съвместното управление на ГЕРБ с Реформаторския блок. Излиза, че част от партиите, които сега са в анти-ГЕРБ коалицията също ще бъдат проверявани от себе си. Това обстоятелство  внася някаква нотка на недоверие в обективните резултати от такава проверка, освен ако не е ясно предварително какво точно ще се проверява.

Как кого проверява и как?

Кратък преглед на близката  ни политическа история показва, че през 2013 г. ГЕРБ направи ревизия на кабинета „Орешарски“ и месеци наред се обясняваше колко лошо е станало за краткото му управление. Тези дни стана известно, че съдът окончателно е оправдал Дянков, Трайков и Иво Прокопиев за откритите нарушения от правителството на Орешарски.

През 2009 г. ГЕРБ ревизира управлението на Тройната коалиция. Тогава бившият министър-председател Сергей Станишев се оплака,  че не приема „правителството да се изживява като съдебна система“ и използването на предишното управление за  оправдание на неудачите на ГЕРБ. Да припомним, че  години наред Станишев беше държан в напрежение за невърнати преписки с класифицирана информация и не беше осъден за това.

Да не забравяме, че в стройната редичка на ревизиите е и СДС, които ревизираха управлението на БСП, докарало страната до хиперинфлация. Общото между всички тези проверки е, че няма политици на високо ниво, които да понесат отговорност за съответните    провали. Повечето дори не търпят и морални щети – те отказват да слязат от обществената сцена и ги виждаме в различни роли.

Ревизията на предходни правителства е нормален политически инструмент, прилаган във всички европейски страни. Въпросът е как този инструмент да се използва за подобряване на управлението, а не за реваншизъм и показване на мускули за пред електората.

„Докога ще наблюдаваме всяко ново правителство да сменя и чистачките в едно министерство“, запита ефектно през 2014 г.  президентът Росен Плевнелиев на форум „Как България да тръгне в правилната посока“. Днес този риторичен въпрос може да бъде зададен отново и по нищо няма да личи, че от него са минали 7 години. Все си е актуален поради факта, че  „метлите“ у нас се асоциират основно  с ревизии на управлението. Видимите последици от тези генерални проверки обикновено са промени в бордове на компании с държавно участие, в регулаторни органи и на добри позиции във втория ешелон на властта.

Време е този модел да се разчупи.

Тагове: анти-ГЕРБГЕРБНародно събраниепарламентполитикаревизиятоп
Предишна Статия

15% положителни проби с ковид, над 3000 излекувани

Следваща Статия

Христо Иванов: Подкрепяме кабинет на “Има такъв народ” и без наши министри

Свързани Статии

Северна България остава с най-лошите пътища
Гледна точка

Северна България остава с най-лошите пътища

юли 3, 2026
106
В условията на неясни срокове и забавени решения: Как общините изпълняват проекти за устойчива енергия
Гледна точка

В условията на неясни срокове и забавени решения: Как общините изпълняват проекти за устойчива енергия

юли 3, 2026
108
Публикуваха четвъртото класиране за прием в 8. клас
Гледна точка

НВО 2026: Резултатите по БЕЛ се запазват, математиката остава предизвикателство

юни 30, 2026
113
В здравната помощ пациентът е силно зависим и страдащ човек, за да надигне глас на протест
Гледна точка

В здравната помощ пациентът е силно зависим и страдащ човек, за да надигне глас на протест

юни 30, 2026
125
КРИБ с шест условия за подкрепа на бюджета
Гледна точка

КРИБ с шест условия за подкрепа на бюджета

юни 29, 2026
160
Със завършили само седми клас не се прави съвременна икономика
Гледна точка

Училищата трябва да бъдат стимулирани не само за броя ученици, а за реалния им напредък

юни 29, 2026
111
Следваща Статия
Христо Иванов: Подкрепяме кабинет на “Има такъв народ” и без наши министри

Христо Иванов: Подкрепяме кабинет на "Има такъв народ" и без наши министри

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Автомобилната индустрия в ЕС е разделена заради стратегията „Произведено в Европа“

Автомобилната индустрия в ЕС е разделена заради стратегията „Произведено в Европа“

юли 3, 2026
Вечерни новини: Срив на имотните сделки в България; Радев възражда АЕЦ „Белене“

Вечерни новини: Срив на имотните сделки в България; Радев възражда АЕЦ „Белене“

юли 3, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO