Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
вторник, 30 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

И развлекателно, и комерсиално днес бива определяно като култура

Стефан Данаилов втъка духа си в "Сцена на кръстопът" и затова събитието е толкова витално, романтично, гъделичкащо сетивата, радостно, казва племенницата му Росица Обрешкова

Нина Александрова от Нина Александрова
септември 16, 2024
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
25 0
0
NK8 5738 1
29
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Фестивалът “Сцена на кръстопът” беше открит в Пловдив миналата седмица. Изданието, което се провежда за 28 година е едно от най-важните в теартралните среди. Спектакълът “Без кръв” на режисьора Диана Добрева откри събитието. Програмният директор Росица Обрешкова допълни, че в театралното огледало трябва да се отразяват щастливи, влюбени и окрилени хора. Какво каза тя в интервю за Kmeta.bg, вижте в отговорите й по-долу. 

Тазгодишното издание на “Сцена на кръстопът” е поредно 28-о, защо фестивалът е уникален? Спомняте ли си как тръгна всичко и започна за вас, защо се проведе първо в Плевен?

Преди 28 години, сякаш беше в друг живот, Мастъра ми се обади по телефона и в типични му стил каза: “Обрешкова, стига се мота по морето, идвай в Пловдив да помагаш!” И от тогава есента за мен е фестивал и никога не може да е тъжно. Мисля, че Стефан Данаилов втъка духа си в “Сцена на кръстопът” и затова събитието е толкова витално, романтично, гъделичкащо сетивата, радостно.

Защо културата е важно да се развива и в големите, и в малките градове?

Боя се, че трябва да преосмислим идеята си “Що е то култура?” Сега всичко и развлекателното, и комерсиалното бива определяно така. Културата е духовна текстура, която невидимо свързва минало и бъдеще, превръща настоящето в осмислено, пълноценно живеене. Приобщава. Всеки трябва да има достъп до нея. Актьорските трупи навремето са пътували до всеки селски мегдан, до всяко кътче, към всяко сърце.

Важно ли е кметската подкрепа?

Разбира се, че е важна подкрепата на кмета. Но най-важна е необходимостта на зрителя, който жадува театър. Пълните зали са доказателство, че фестивалът е ценност за града. Най-голямата ми благодарност е към Пловдивския театър, респектирана съм от изключителния им професионализъм и отдаденост. Те правят възможен празника.

snimka 9Как избрахте спектаклите тази година? Кое беше водещото?

Беше трудно. В афиша не всеки театър има изключително добри заглавия. Радвам се, че и извънстоличните театри предложиха силни и високо професионални спектакли. Селекционерите ни Александър Секулов и Стайко Мурджев направиха страхотен подбор, за което им благодаря.

“Без кръв” се прие отлично от публиката. Лично за вас какво е спектакълът – катарзис, любов и прошка, равносметка? Тъй като някъде по света винаги са се водили и се водят войни, показателно е как темата е видяна и претворена от изкуството. 

По традиция фестивалът стартира с премиера на Пловдивския театър. Диана Добрева отново ни изненада с естетически издържано представление. Впечатляваща беше и работата на колегите ни от Северна Македония. Изкуството е същинската платформа на заедността, на ставането в подадената ръка, на единението. Голямото питане е, дали разказвайки за войната наужким, преживявайки я театрално, човечеството може веднъж и завинаги да спре да я предизвиква. Но наблюдавайки тъмните сили на страха, които се събудиха, изглежда тя е най-зловещият механизъм за контрол.

snimka 1 Имате ли любим спектакъл?

И да имам, няма да го споделя. В театралните пътешествия зрителят поема сам – със своето настроение, въображение, потребност, болка. И въпреки че в залата сме много, преживяването е интимно.

Разкажете малко за преподавателската си дейност. Какви млади хора срещате днес, какви въпроси задават и защо избират да се занимават с изкуство?

Имах дивото щастие да съм асистент на проф. Стефан Данаилов. Той създаваше непринудено сериозна, вглъбено лека, изпълнена с вълнение атмосфера. Някак всичко беше наопаки, с крака в облаците, но накрая се получаваше точно както трябва. Мисля, че тайната му да разлиства таланта у студентите, да им вдъхва смелост. Сега мога да предам наученото на моите деца, които обучавам. В момента преподавам в Югозападния университет в Благоевград. Предстои да взема нов клас. Каня желаещите на 17 септември, ще има приемен изпит и който иска да усети еуфорията да прави театър, е добре дошъл.

Вие самата израствате в актьорска среда. Защо това прави човек по-различен? На какво го учи? И помага ли изкуството в моментите, когато животът е само бит и цифри? 

Отгледана съм в паралелните реалности на театъра и киното. Не можеш да ги напуснеш. Не знам дали това те прави по-различен, но може би една идея по-щастлив. Виждам, че и дъщеря ми Стефана полека-лека се увлича. Напоследък фантазира да се занимава със сценография, иначе завършва фотографското училище. Опасно заразно е. Разбира се, когато си от такова семейство, хората очакват повече и са по-подозрителни. Трябва да се научиш да се приемаш и да не се мериш по величието на родителите си. Пътешествието е твое и пътят е различен. Не е страшно.

HJ5C2721 1Какво ви е казал Стефан Данаилов, което никога няма да забравите?

Много неща ми е казал и то някак между другото. Сега, когато го няма, ги чувам все по-ясно и отчетливо. Помага…

Кой е най-ценният урок, който сте получавали от него?

Как да се радваш. Да поздравяваш от сърце. Да не губиш вярата в хората.

Когато загубим любим човек, той продължава да живее в нас. Как живеят във вас родителите ви и Мастъра?

Разказвам ги… в пиеси, в текстове… Съчинявам ги наново. Паметта и въображението се намират в една и съща част на мозъка. И така остават с мен, но леки, без болка. Иначе би било много трудно.

Сега пожелавам на зрителите, на артистите и на всички ангажирани с фестивала “Сцена на кръстопът” да преживеят есенната театрална радост.

IMG 1232 1

Тагове: ПловдивРосица ОбрешковаСцена на кръстопъттеатъртопфестивал
Предишна Статия

Смартфони в клас – какви са правилата в други държави

Следваща Статия

Кметът Байкушев: Пет пъти плащаме всеки отпадък

Свързани Статии

КРИБ с шест условия за подкрепа на бюджета
Гледна точка

КРИБ с шест условия за подкрепа на бюджета

юни 29, 2026
148
Със завършили само седми клас не се прави съвременна икономика
Гледна точка

Училищата трябва да бъдат стимулирани не само за броя ученици, а за реалния им напредък

юни 29, 2026
107
Образователната, здравната и социалната система трябва да работят заедно
Гледна точка

Образователната, здравната и социалната система трябва да работят заедно

юни 23, 2026
113
Даниел Панов: Кметовете са изнервени, не сме виновни, че правителствата често се сменят
Гледна точка

Даниел Панов: Кметовете са изнервени, не сме виновни, че правителствата често се сменят

юни 22, 2026
206
Изоставаме по ключови показатели в управлението на отпадъците
Гледна точка

Изоставаме по ключови показатели в управлението на отпадъците

юни 22, 2026
107
Защо дигитализацията трябва да достигне до малките и средни предприятия
Гледна точка

Защо дигитализацията трябва да достигне до малките и средни предприятия

юни 22, 2026
113
Следваща Статия
Кметът Байкушев: Пет пъти плащаме всеки отпадък

Кметът Байкушев: Пет пъти плащаме всеки отпадък

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Швейцарските ледници се топят с тревожна скорост (ВИДЕО)

Швейцарските ледници се топят с тревожна скорост (ВИДЕО)

юни 29, 2026
Вечерни новини: Ревизия на държавната хазна; Парадокс при IT обявите; Новият RATE

Вечерни новини: Ревизия на държавната хазна; Парадокс при IT обявите; Новият RATE

юни 29, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO