Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
понеделник, 29 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

КРИБ с шест условия за подкрепа на бюджета

Според председателя Кирил Домусчиев реформите за намаляване на разходите се отлагат за догодина, въпреки че са нужни сега

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юни 29, 2026
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
1 5bc93210
11
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Дали бизнесът да подкрепи бюджета за тази година в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) – на тази тема в КРИБ са провели сериозна дискусия. Позицията във Facebook аргументира председателят на Конфедерацията Кирил Домусчиев. Той изложи условията, при които работодателската организация ще даде подкрепата си.

Кирил Домусчиев смята, че годишният бюджет вече е изпълнен до голяма степен и правителството е поставено пред свършен факт за първите седем месеца от годината. От друга страна обаче всички реформи за намаляване на разходите са отложени за 2027 г., а управляващата партия има мнозинство и може да действа много по-бързо и смело. Според председателя на КРИБ премахването на автоматизмите и плащането на осигуровки от всички са стъпки в правилната посока.

От работодателската организация обаче имат точки, които поставят като основа за своята подкрепа. Те са:

  1. Да не се индексират заплатите в бюджетния сектор на служители, които са над максималния осигурителен доход – заради това, че ще започнат да плащат своите осигуровки. Да се индексират само заплатите под максималния таван, а на служителите с нетна заплата под 1000 евро – тя да се индексира с допълнителни 3%. “Очевидно колегите от синдикатите не са си свършили работата в доминирания от тях обществен сектор и са допуснали директори с по-големи заплати от тази на Доналд Тръмп да ръководят служители със заплати, близки до минималното възнаграждение. Индексирането на всички заплати на калпак по време на бюджетна криза ще е сигнал, че зимните протести срещу неравнопоставеността не са чути”, се посочва в позицията.
  2. Премиерът и министърът на финансите да изискат всяко министерство да представя по три разрешителни режими на година, които да минат на мълчаливо съгласие. За всеки непредставен режим, министърът на финансите да реже по 10% от издръжката на съответното ведомство.
  3. Да се състави списък от поне два големи обекта за концесиониране или приватизация през следващата година. Правителството ежеседмично показва шокиращи директорски заплати на дружества, затънали в дългове и загуби. Някои като Топлофикация София дори вече заплашват устойчивостта на цели системи. “Когато частен бизнес губи пари, той фалира – а когато държавен губи пари, му дават още повече пари. Време е този абсурд да приключи”, категорични са от КРИБ.
  4. Всички автоматизми да бъдат премахнати със законови промени в рамките на 2026 г. Да не се допуска и сключване на колективни трудови договори с автоматизми в бюджетния сектор, тъй като средствата идват от данъкоплатците, които не са страна по такива договори.
  5. Да се ускори съставянето на управленската програма на правителството като всички мерки, които не присъстват в предизборната програма, да се представят авансово на социалните партньори от икономическия или финансовия вицепремиер. Средносрочната фискална рамка трябва да стъпи върху управленската програма, за да вдъхва доверие и стабилност.
  6. Да се състави план за намаляване на заетите в обществения сектор до постигане на 2/3 от средното за ОИСР през 2028 г. “България е държава с 35 години модерна пазарна икономика в историята си и в демографска криза – не е нормално да вървим към ситуация, при която в бъдеща 5-милионна България всеки 2-ма работещи в частния сектор ще издържат 1 чиновник, 3-ма пенсионери и 1 неработещ. Математиката не излиза”, пише Кирил Домусчиев.

От КРИБ изразиха още веднъж и своето притеснение от високите нива на инфлация. “Всеки бюджетен дефицит в условията на пълна заетост в икономиката ще повиши още повече инфлацията, без значение каква е текущата конюнктура в горивата, храните или услугите”, изтъква Домусчиев. Според работодателската организация инфлацията може да бъде намалена под 2% само и единствено чрез изпълнение на бюджет с излишък, а такъв трябва да бъде съставен най-късно за 2028 г.

“Дано да бъдем чути и нашите предложения – приети”, пише в заключение Кирил Домусчиев.

Тагове: бюджетКирил ДомусчиевКРИБтоп
Предишна Статия

Над 1300 души са починали вследствие на горещата вълна в Европа

Следваща Статия

Съдът в САЩ отказа по-леки правила за въглищните централи

Свързани Статии

Със завършили само седми клас не се прави съвременна икономика
Гледна точка

Училищата трябва да бъдат стимулирани не само за броя ученици, а за реалния им напредък

юни 29, 2026
107
Образователната, здравната и социалната система трябва да работят заедно
Гледна точка

Образователната, здравната и социалната система трябва да работят заедно

юни 23, 2026
113
Даниел Панов: Кметовете са изнервени, не сме виновни, че правителствата често се сменят
Гледна точка

Даниел Панов: Кметовете са изнервени, не сме виновни, че правителствата често се сменят

юни 22, 2026
206
Изоставаме по ключови показатели в управлението на отпадъците
Гледна точка

Изоставаме по ключови показатели в управлението на отпадъците

юни 22, 2026
107
Защо дигитализацията трябва да достигне до малките и средни предприятия
Гледна точка

Защо дигитализацията трябва да достигне до малките и средни предприятия

юни 22, 2026
113
Местната власт очаква гарантирано финансиране на общинските инвестиционни проекти
Гледна точка

Местната власт очаква гарантирано финансиране на общинските инвестиционни проекти

юни 19, 2026
123
Следваща Статия
Съдът в САЩ отказа по-леки правила за въглищните централи

Съдът в САЩ отказа по-леки правила за въглищните централи

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Международният турнир по спортни танци в Несебър събра състезатели от 10 държави

Международният турнир по спортни танци в Несебър събра състезатели от 10 държави

юни 29, 2026
МОН предлага четвърто класиране след 7 клас

Ясни са резултатите от матурите за 7. и 10. клас

юни 29, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO