Населени места в 12 области у нас са на воден режим или с нарушено водоснабдяване това лято по данни на регионалното министерство. Все повече хора са засегнати от липсата и режима на питейна вода и не случайно се увеличават протестите на жителите на засегнатите от безводие населени места. Според експерти в България има достатъчно вода, но заради грешни управленски решения и прехвърляне на отговорности между общините и ВиК операторите, от години десетки населени места у нас страдат. И за съжаление те стават все повече.
Много населени места са на режим, но има и такива, които с дни остават без вода. Все повече случаи има, когато кметове на населени места, където има достатъчно вода превантивно ограничават ползването на питейна вода за поливане, миене на автомобили и на улици. Като цяло за да се решат проблемите с водоснабдяването, трябва да има законодателни промени, по-специално в Закона за водите. Но това може да стане едва след като имаме работещ парламент.
Тази година на общините в България са отпуснати около 250 милиона лева за подобряване на ВиК мрежата. От тези средства ще могат да се възползват само тези общини, които имат готови проекти. Според експерти от бранша парите са важни, но най-важният въпрос е да спре прехвърлянето на отговорности между общините и ВиК операторите, което продължава от години.
“Това е проблемът – държавата пое на 100% отговорността за доставка на вода по тръби и инфраструктура, която е собственост на общините. Тези промени бяха направени без какъвто и да е анализ и какви ще са последиците от тях. Общините като собственици на активите инвестират в подобряване на мрежата, но това не се отчита от ВИК операторите. Загубите продължават да се увеличават. ВиК само експлоатира мрежата, без да инвестира в нейното подобряване и на места в някои области загубите на вода от мрежата са между 60 и 90%”, каза Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.
Затова от националното Сдружение настояват общините да запазят своите ВиК дружества, където ги има и да могат да създават нови, свои дружества. В момента безводие мъчи близо половината от страната. От 28 области, 12 са с нарушено водоснабдяване. Затова някои кметове превантивно ограничават потреблението на питейна вода. Такъв е случаят в община Болярово, където засега има вода въпреки сушавата година. Със заповед кметът забрани да се ползва питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, балкони и коли. Повечето хора имат в дворовете си кладенци или сонди и ползват водата от тях. Някои обаче заявяват, че няма да се съобразят със заповедта.
Според доклад на ООН ако не вземем необходимите мерки през следващите години, половин България може да бъде засегната от сериозни засушавания.
Бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров заяви, цитиран от БНТ, че язовирите в България са пълни. Липсват обаче инвестиции. Той отчете и другия голям проблем, че липсва единен контрол върху тях. Част от язовирите се стопанисват от Националната електрическа компания, друга – от ВиК, както и от “Напоителни системи”.