Александър Дюма е истински шедьовър в световната литература. Създателят на безсмъртните класики "Тримата мускетари" и "Гран Монте Кристо" е един от най-великите френски писатели-романисти.
Днес се навършват 216 години от рождението на наричаният от Жорж Санд "геният на живота". Дюма живее и работи в Париж. Пише статии за списания и театрални пиеси. Първата му самостоятелна пиеса „Дворът на Анри III“ излиза на бял свят през 1829 г. и веднага грабва вниманието на публиката. Година пи-късно се появява и втората му пиеса „Кристина“, която също придобива голяма популярност и одобрение от хората.
В периода 1839 – 1841 г., със съдействието на свои приятели, Дюма издава колекция от есета за известни престъпници и престъпления от европейската история, включващи материали за Беатрис Сенси, Борджиите, Карл Лудвиг Санд и Антоан Франсоа Десрю.
При създаването на своите творби французинът използва помощта на много хора, от които може би най-известен е Огюст Маке. Именно Маке е този, който обрисува прототипа на “Граф Монте Кристо”. Той има и значителен принос в създаването на „Тримата мускетари” и продълженията, и някои от другите романи на Дюма.
Големият писател приключва завинаги творчеството си и земния си път на 5 декември 1870 г. Първоначално е погребан в родното си място. На 30 ноември 2002 г. със заповед на президента на Франция Жак Ширак тялото на писателя е ексхумирано и с пищна церемония и държавни почести е преместено в пантеона в Париж.
Александър Дюма остава най-четеният и продаван френски автор, неговите произведения са вдъхновили над 200 филма.
Представяме ви някои от най-запомнящите се мисли на големия френски творец:
„Само ненавистта ни кара да вършим толкова глупости, колкото и любовта.”
„Всяко нещастие има две лекарства – времето и мълчанието.”
„Който е страдал дълго, трудно вярва на щастието си.”
„Нощните часове са тягостни за тези, които чакат или не спят.”
"Моите мечти нямат граници – аз винаги искам невъзможното."
„Хора, които никога за нищо не питат, са най-добрите утешители.”
„Човек трябва да е пожелал да умре, за да разбере колко хубав е животът.“
„Никога не бъди изключение. Ако живееш сред безумци, трябва да се научиш и ти да бъдеш такъв.”
„На всички е известно, че пияните и влюбените имат свой ангел-хранител.”
„Разликата между предателство и патриотизъм понякога е само въпрос на дати.”
„Ученето не те прави научен. Има хора, които знаят, и хора, които разбират. За първото се изисква памет, а за второто – философия.”
„Всички обобщения са опасни.“









