Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 23 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Амбициозните решения на Габрово за зелена и дигитална трансформация

Ако не приобщим хората към новите политики, няма да успеем, смята кметът Таня Христова

Нина Александрова от Нина Александрова
юни 29, 2023
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
9 0
0
10859 354899890 198606893148649 3787449329919460942 njpg
10
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

Кметът на Габрово Таня Христова представи амбициозните решения на общината за зелена и дигитална трансформация. “Вярвам, че активни граждани има в цялата страна и те са проводник на важните трансформации, вярвам, че успешни и интересни практики има във всяка община. Трябва да намерим общи идеи и стъпки, защото е важно да бъдем заедно и да сме партньори”, с тези думи започна своето представяне Таня Христова по време на Заключителната конференция за общински мандат 2019 – 2023 г.

Ако в зелените политики не сме с хората, ако не ги приобщаваме, няма да постигнем това, на което сме се посветили – бе основното послание на кмета. Тя постави акцент върху предстоящата трансформация. “За нея е нужно ангажиране на всички, работа с граждани, образователни институции, НПО и бизнеса. За да бъде успешна трансформацията, трябва да е справедлива, а това означава, че всяка идея трябва да показва, че нито един човек, нито една територия не са изключени. Дигиталното се превръща в хоризонтално изискване. Инвестициите в устойчиви решения трябва да бъдат насочени към по-щастливи и удовлетворен жители. Само така ще ги видим на обсъждане на нов проект или бюджет”, каза още кметът на Габрово.

По думите й за прилагането на устойчиви политики е важно успешното съчетание на собствен, национален и европейски ресурс и пълноценното използване на потенциала на  партньори и членства в международни организации.

“Местните власти са изключително важни в задачата за трансформация на нашите общества и следва да са пълноправни участници във всички етапи от намирането на решения – от генериране на идеята, през нейното осъществяване”, убедена е Таня Христова.

“Важна отговорност на общините в инвестиционния процес е и управление на партньорствата с всички, които изпълняват инвестиционни дейности на територията на общината и засягащи публична инфраструктура. Добрата координация и взаимно обвързване на планираните дейности е една от важните задачи на общинските администрации”, аргументира се тя.

TSV 2646

“Привличане на млади хора за зелени инициативи и съвместното им изработване, за да се стимулира и прилагането им. Работата с хората е от изключително значение за успеха на всички тези сложни и взаимнообвързани процеси и общината трябва да е добре подготвена, за да може да информира точно и винаги да бъде заедно с гражданите и бизнеса в прехода”, коментира градоначалникът.

“Да работим холистично, да съчетаваме несъчетаеми неща. Габрово се старае да работи в система и да търси партньори”, каза тя и представи някои успешни проекти на общината. Гарово прилага комплексни мерки за намаляване на вредните емисии, проследява изпълнението и резултатите показват почти 30% намаляване. За управление на отпадъците се прилага двукомпонентен модел за разделно събиране. Габрово е първата община, която въведе депозитната система. “Надявам се, че опитът ще бъде полезен за всички. Сега търсим иновативни решения с умни подземни контейнери”, съобщи Таня Христова.

Общинската администрация е активна във въвеждането на енергийна ефективност и ВЕИ и участва в редица проекти, старае се да ангажира все повече хора, децата и младите. За кратък период са обновени всички образователни институции, сега се въвеждат системи за сграден мениджмънт. “Проектът ни за уличното осветление препоръчвам да бъде използван като модел, защото позволи 60% икономия”, обърна внимание кметът.

Изводът на администрацията от изпълнението на проекти е да не се разчита само на проектно финансиране, а да се търсят други възможности и собствено финансиране. Общината е подала 84 сгради по новата покана за енергийно обновяване на жилищни сгради. Наясно е, че няма да бъдат финансирани всички. Таня Христова отправи призив към държавата да потърси средства, за да не бъдат разочаровани най-активните и хора, успели да подготвят проекти.

Тагове: Габровозелена трансформациякметобщинаТаня Христоватоп
Предишна Статия

Петровден е! Работи се до обяд, месят се питки

Следваща Статия

Едва 7% от сградите у нас са енергийно ефективни

Свързани Статии

Над 3000 декара гори съхнат в Силистренско: климатът променя зелената карта на България
Гледна точка

Над 3000 декара гори съхнат в Силистренско: климатът променя зелената карта на България

юли 23, 2026
106
Пет общини в Ямболско се обявиха срещу самолети и военен персонал в „Безмер“
Гледна точка

Пет общини в Ямболско се обявиха срещу самолети и военен персонал в „Безмер“

юли 22, 2026
146
Новите европейски правила променят контрола върху медиите
България

Новите европейски правила променят контрола върху медиите

юли 22, 2026
106
Медии и общество в XXI век: кой формира общественото мнение
Гледна точка

Медии и общество в XXI век: кой формира общественото мнение

юли 21, 2026
120
Консолидация на висшето образование: към по-силни и конкурентоспособни университети
Гледна точка

Консолидация на висшето образование: към по-силни и конкурентоспособни университети

юли 21, 2026
115
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Гледна точка

Нискоемисионната зона в София трябва да действа целогодишно

юли 20, 2026
111
Следваща Статия
Финансират инженеринг за саниране на две сгради в Ловеч

Едва 7% от сградите у нас са енергийно ефективни

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Три деца от Плевен ще рисуват до Капитолия във Вашингтон

Три деца от Плевен ще рисуват до Капитолия във Вашингтон

юли 23, 2026
Общинският съвет одобри двата проекта за нови лифтове към Витоша

Общинският съвет одобри двата проекта за нови лифтове към Витоша

юли 23, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO