Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
четвъртък, 11 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Приходите от износ намаляват в 105 общини

В 82 те нарастват

Kmeta.bg от Kmeta.bg
февруари 27, 2025
в Гледна точка
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
ed458a24ceb52c78409d91c22a23c409 750x375 1
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

За разлика от предходните години на бурно възстановяване от ковид- , 2023 г. се характеризира с охлаждане на икономическия растеж, като един от факторите за това е забавянето в износа. През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия у нас са приблизително 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки. Свиването в приходите от износ не е само всеобщо, но и по и повсеместно – ако през 2022 г. в почти всички общини приходите на предприятията от износ растяха, то през 2023 г. картината е далеч по-нееднозначна. Темата коментира Теодор Недев от Института за пазарна икономика (ИПИ).

В номинално изражение общините с най-високи приходи от износ са големите областни центрове като столицата е  убедително пред всички останали региони. Приходите от износ в нея възлизат на 60,6 млрд. лв. (44% от общото за страната), докато Бургас и Пловдив се нареждат на следващите позиции с едва 6,5 и 6,4 млрд. лв. След тях са общините Варна (3,9 млрд. лв.), Русе (3,75 млрд. лв.) и Марица (2,5 млрд. лв.). От другата страна на разпределението стоят десетина общини с приходи между 100 млн. и 1 млрд. лв., както и 58 общини, за които данните са конфиденциални. В общо 18 общини приходите от износ надхвърлят 1 млрд. лв., което е леко понижение от миналогодишните 21.

За да се анализира значението на износа за местната икономика, се обръща поглед и към приходите от износ на човек от населението. Най-високи са стойностите на този индикатор в общини, центрове на преработващата промишленост – Девня (средно 187 хил. лв./човек), Божурище (104 хил. лв./човек), Марица (80 хил. лв./човек) и Раковски (52 хил. лв./човек). Въпреки голямото си население точно след тях се нарежда столицата с приходи от износ от 47 хил. лв./човек. Общо за икономиката приходите на нефинансовите предприятия от износ са средно 21 хил. лв.  на човек, като само в 19 общини стойността на показателя е по-висока.

Друг индикатор, с който можем да оценим експортната насоченост на дадена община, е делът на приходите от износ спрямо общите приходи на нефинансовите предприятия. През 2023 г., както обикновено, челните места са заети от малки общини, специализирали в преработващата промишленост, в които няколко ключови предприятия работят за износ на външни пазари. По-конкретно това са Ботевград (69,6%), Летница (64,3%), Петрич (64,1%) и Марица (60,7%). Общо в икономиката приходите от износ са 28% от всички проходи от продажби на нефинансовите предприятия, като в 47 общини този дял е по-висок.

И макар през 2023 г. лидерите в износа да не са изненада, годината бележи повсеместно свиване в приходите от експортна дейност из цялата страна – пречупване от тенденцията в последното десетилетие.

В 105 общини приходите от износ намаляват, докато само в 82 те нарастват. За сравнение, през 2022 г., броят на общините бележещи спад е eдва 38, а тези с ръст – цели 156. Най-много растат приходите от износ в общините Вълчи дол (1052%), Гулянци (364%), Сливница (194%) и Провадия (190%), като голямата волатилност може да се обясни с факта, че това са малки общини с неголям брой фирми-износители.

Общо за страната свиването в приходите от износ е около 5,1% (спрямо ръст от 40% за 2022 г.), като в 84 общини спадът е по-значителен от това.  Основната част от всеобщото свиване се дължи най-вече на големия брой общини, при които приходите от износ намаляват, а не просто на динамики сред големите износители. Например, в столицата свиването е едва 1,9%, докато в други челни общини с високи приходи от износ дори има ръст –  в Бургас с цели 87,4% (до голяма степен заради рафинерията на територията на общината), а в Пловдив с по-скромните 1,9%. От друга страна, трябва да се спомене че други общини на челни позиции претърпяват голям спад – например във Варна приходите от износ падат с 5,1% спрямо 2022 г., а в Русе – с цели 19%.

Тагове: износикономикаИПИОбщинитоп
Предишна Статия

Сипи си питие, сложи си червило и се стегни ~ Елизабет Тейлър

Следваща Статия

Как културните и спортни събития стимулират туризма

Свързани Статии

Бюджет и проекти за 2025 в Царево: Кога ще има нов медицински център
Гледна точка

Община Царево: На “Бутамята” къмпинг няма и няма да има

юни 10, 2026
123
Кметове от Югозапада обсъдиха мерки за финансово стабилизиране на общините
Гледна точка

Кметове от Югозапада обсъдиха мерки за финансово стабилизиране на общините

юни 10, 2026
117
Синият талон отива в историята
Гледна точка

Добрите практики: Как някои общини запазват данъците си, без да намаляват качеството на услугите

юни 9, 2026
120
Омбудсманът: Новите цени на тока са необосновано завишени
Гледна точка

Омбудсманът: Новите цени на тока са необосновано завишени

юни 8, 2026
111
Финансовата децентрализация – част от решението на бюджетните предизвикателства
Гледна точка

Финансовата децентрализация – част от решението на бюджетните предизвикателства

юни 8, 2026
125
Общинските финансисти: повече самостоятелност и по-малко административни ограничения
Гледна точка

Общинските финансисти: повече самостоятелност и по-малко административни ограничения

юни 5, 2026
126
Следваща Статия
Как културните и спортни събития стимулират туризма

Как културните и спортни събития стимулират туризма

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

В училищата в Ямбол денят започва с утринна гимнастика

В училищата в Ямбол денят започва с утринна гимнастика

юни 11, 2026
Трети хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ се връща в системата

Трети хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ се връща в системата

юни 10, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS