Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Ако болница има милиони в банката, защо се притеснява от бюджета

Kmeta.bg от Kmeta.bg
август 21, 2014
в Столична
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
53e0a603b8330 1
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

53e0a603b8330Въпросът с бюджетите на болниците е многопосочен. Първо, касата се управлява от надзорен съвет и той решава какви условни ограничения да получават болниците. Намаленият бюджет за този месец означава, че надработеното ще бъде проверено и изплатено след два месеца. Това коментира пред “24 часа” служебният здравен министър Мирослав Ненков.

От друга страна, имам информация, че много болници, сред тях и най-гласовитите, имат депозити в банки. Отвратително е болниците да бъдат търговски дружества, но така е по закон. И ако една болница има милиони в банката, не разбирам защо се притеснява от намаления си бюджет, подчерта Ненков. Той добави, че това със сигурност не е незаконно.

“Има обаче един особен привкус, тъй като болниците работят с обществени пари – вашите и моите вноски за здраве, с които трябва да се лекуват нуждаещите се в момента. И аз очаквам, когато внасям осигуровки, тези пари да отиват за здраве, а не да стоят в банки. Изразявам личното си отношение по този въпрос. Ако имам спестявания и ми орежат заплатата този месец, ще се справя някак и няма да правя проблем”, посочи министърът.

Според него, хората оценяват качеството на здравеопазването по няколко парамедицински признака. “Много е важно да имат бърз достъп, както и първият контакт със системата да не е отблъскващ. Това е посока, в която може много ефективно да се работи. Има специални техники на общуване, по които може да се обучат колегите. Държанието помежду ни и с пациентите остава плод изцяло на домашното възпитание и на това как човек реагира на стрес. Под стрес по правило всеки става агресивен, а медицинската работа е такава, че колегите са хронично стресирани и имат огромно напрежение в себе си, което излиза по различен начин.

По отношение на качеството на медицинската помощ твърдя, че пациентите нямат представа дали сме добри лекари, или не. Това трябва да се определя от експерти в медицината. Контролният орган на качеството е агенцията за медицински одит, която работи по сигнали и с планови проверки. Физическият им ресурс е твърде малък, за да работят пълноценно”, каза Ненков.

“Има начин и да се понамалят харчовете. Системата е недофинансирана, с огромна нужда от средства. Няма как с толкова малко пари да се получи суперкачество като в Германия например. Ако германската система бъде поставена в българските финансови условия, не знам дали ще предложи по-добро качество от нашето”, коментира още Ненков.

Според него трябва да се увеличи здравната осигуровка, но хората няма да се съгласят. Експертите, ако говорят пред хора, които са потенциални избиратели, ще кажат очакваното от тях. “Аз казвам, че има нужда от повече пари в системата и трябва да се намалят течовете. Не можем да си нарисуваме пари – трябва да ги дадат потребителите на медицинска помощ.

Предишна Статия

Кунева: Не съм имала срещи с лидери извън “Реформаторския блок”

Следваща Статия

15 години от събарянето на мавзолея на Георги Димитров

Свързани Статии

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”
Столична

Започна ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза”

юни 10, 2026
106
Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки
Столична

Столичният Зелен ринг: Започна изграждането на първите отсечки

юни 9, 2026
133
Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа
Столична

Зоната около Сточна гара отново заживява с културна програма, работилници и международен форум за градската природа

юни 9, 2026
113
Събират опасни отпадъци в Стара Загора
Столична

12 тона опасни отпадъци предадоха софиянци само за последните 5 месеца

юни 8, 2026
109
София въвежда нов модел за инвестиции в градската инфраструктура
Столична

Изграждането на Зеления ринг на София ще започне от кв. “Изток”

юни 5, 2026
7.3k
На 6 юни пускат лифтовете към Витоша
Столична

На 6 юни пускат лифтовете към Витоша

юни 5, 2026
693
Следваща Статия
15 години от събарянето на мавзолея на Георги Димитров

15 години от събарянето на мавзолея на Георги Димитров

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS