Андреевден е! Православната църква почита свети Андрей Първозвани – той пръв от апостолите е повикан да тръгне след Христос. Свети Андрей Първозвани е християнски проповедник и брат на Свети Петър. Жадува за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явява от Юдея, той става един от неговите ученици. Проповядвал в Мала Азия, Грузия и Скития, заради което е смятан за покровител на Румъния и Русия. Когато апостолите се разпръсват по света, за да проповядват Евангелието, Свети Андрей обикаля много земи – Византия, Тракия, Русия, Рим. Хората вярват, че може да излекува страшни и неизлечими болести.
В народните обичаи празникът е известен като Едрей, Едринден или Мечкин ден. Отбелязва се като празник на семето (зърното).
Старите българи са вярвали, че от днес светлината в денонощието започва да расте – наедрява, затова някъде се нарича Едреевден. Слънцето започва да помръдва както пиле в яйце, всеки ден по-малко денят се увеличава колкото с просено зърно.
В навечерието на празника или рано сутринта всяка домакиня приготвя вариво от царевица, жито, фасул, леща, ечемик, овес и пр. Смята се, че посевите ще едреят като наедряват сварените зърна. От варивото ядат всички. От него се дава на домашните животни, за да е добър приплодът им. Жените раздават от варивото из махалата, за да е плодовита годината.
В българските земи на север от Балкана Андреевден се почита като празник на мечките, познат под името Мечкин ден. Според народното предание някога св. Андрей бил самотен отшелник в планината. Там обработвал малка нива. Но една мечка изяла вола му. Разгневеният земеделец успял да улови звяра, впрегнал го в ралото вместо вола и така го подчинил на волята си. Оттогава яздел мечката и обработвал земята си с нейна помощ. Затова светецът се тачи като патрон на мечките, като техен покровител.
Празнуват и невестите, очаквайки благословията да имат здрави и хубави деца.
Днес не се работи къщна работа. Не бива и да се перат дрехите.
На трапезата вечерта трябва да присъства жито, боб, леща, грах, просо или ечемик.
Имен ден празнуват: Андрей, Андриан, Андреа, Андриана, Първан, Пръвка, Първанка, Храбър, Храбрин, Силен, Силка, Дешо, Дешка.