Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
неделя, 5 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Бюлетините да се броят в регионални центрове, предлага НПО

Kmeta.bg от Kmeta.bg
ноември 4, 2015
в България
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
5f2b6f33 0c4a 674e
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

5f2b6f33 0c4a 674e

Да се въведат Регионални преброителни центрове е само едно от предложенията, което Асоциация „Прозрачност без граници“ ще внесе в Народното събрание. Целта е бюлетините от цялата област да бъдат броени централизирано, а не от Секционните избирателни комисии, за да бъде ограничено влиянието на членовете на СИК, които най-често попадат под натиск от страна на партии и икономически кръгове.

Неправителствената организация представи днес предварителните резултати от проведеното от нея наблюдение на изборите, предаде репортер на Kmeta.bg. Мониторингът е осъществен благодарение на 167 наблюдатели в цялата страна и в партньорство с 26 граждански организации.

От „Прозрачност без граници“ предлагат още да бъде създаден регистър на избирателите по настоящ адрес с цел да бъдат изчистени списъците от мъртви души. Освен това този регистър ще доведе до разделение между живущите в страната и в чужбина.

От неправителствената организация призовават за по-адекватно обучение на членовете на изборните комисии и запазване на техния капацитет, като бъде създаден регистър на членове на СИК с практически опит и знания в изборния процес. От асоциацията предлагат и в изборния кодекс да бъдат направени промени, така че да се вземе предвид мащаба на големите градове при броенето на бюлетините и предаването на протоколите, с което да се избегне повторение на случаят от зала „Арена Армеец“.

Машинното гласуване и броене също са част от предложените от организацията промени.

Предварителните данни на „Прозрачност без граници“ показват, че при 73% от нарушенията в изборния ден се касае за организационни нарушения на самите комисии. Контролираният вот и купуването на гласове съставят общо над 15% от получените сигнали.

Пълният мониторингов доклад „Общини на прицел. Решени и нерешени проблеми в изборния процес в България“ ще бъде оповестен в края на ноември. Тогава ще бъдат представени и тенденции в изборния процес и оценка на ролята на институциите в провеждането на изборите, както и тенденции при нарушенията през последното десетилетие, откакто „Прозрачност без граници“ наблюдава изборите у нас.

Предишна Статия

Григор Димитров мина през шампион от Големия шлем

Следваща Статия

Храна в стола: Забравете, не е модно

Свързани Статии

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма
България

Vivacom посреща 215 ученици от Практикантската си програма

юли 3, 2026
106
Отиде си Йосиф Сърчаджиев
България

Отиде си Йосиф Сърчаджиев

юли 2, 2026
122
Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)
България

Полицай се хвърли във водите на река Марица, за да спаси 14-годишно момче (видео)

юли 2, 2026
103
От субсидии към умения: пропуснатите възможности на държавната политика
България

30 професии ще бъдат защитени следващите две учебни години

юли 2, 2026
115
heart 762564 640
България

История за добро: Как спасиха дете в беда в София

юли 2, 2026
112
КТ “Подкрепа” поиска да се ограничи износът на ток
България

От днес: Нови цени на тока, парното и топлата вода

юли 1, 2026
129
Следваща Статия
Храна в стола: Забравете, не е модно

Храна в стола: Забравете, не е модно

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

От януари мобилни екипи ще преглеждат профилактично хората в отдалечени райони

Млад кардиолог започва работа в общинската болница в Карлово

юли 5, 2026
AI резюметата в Tripadvisor хвалят хотели с опасни проблеми

AI резюметата в Tripadvisor хвалят хотели с опасни проблеми

юли 4, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • COREJIO