Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
сряда, 29 юли, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2026
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Даниел Панов: Кметът е длъжен да познава „пулса” на града

Kmeta.bg от Kmeta.bg
май 10, 2017
в Велико Търново
Време за четене: ~ 1 мин.
7 0
0
52a070cca8da2
8
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52a070cca8da2

Г-н Панов, измина една година след местните избори, време ли е за равносметка, как се чувствате като кмет?

Постоянно е време за равносметка. Всеки, който си мисли, че равносметката се прави веднъж в годината или в края на мандата горчиво се лъже.

Кметът е длъжен да познава „пулса” на града и общината във всеки момент от денонощието. Длъжен е да знае постоянно какво се случва, какви постижения и успехи, но и какви рискове и заплахи има за града, за гражданите и за общината като цяло.

На 7 ноември се навършва точно една година от деня, в който заедно със съветниците от Великотърновски общински съвет имахме честта, но и отговорността, да положим клетва в „храма” на българската държавност – сградата на Музей „Възраждане и Учредително събрание”. В залата, където е приета и се съхранява Първата българска конституция положихме клетва да работим в интерес на всички наши съграждани и на Велико Търново.

Постигнахте ли част от целите си от предизборната програма? 

През тази година заедно направихме добри и полезни неща за Велико Търново. Реализирахме и сме в процес на реализация на мащабни проекти, подобряващи обществената инфраструктура, създаващи иновативни културни събития и продукти, създаващи по-добри условия в социалната сфера, подобряване на условията за развиване на бизнес, подобряване на образованието, младежките политики и спорта. Обогатяваме наситеният културен календар на Старата столица, работим по кандидатурата за културна столица на Европа, разработваме първото мащабно поклонническо пътуване „Светия  път”, ремонтираме стадион „Ивайло”, строим нов стадион, върнахме статута на Спортното училище, ремонтираме училищните басейни.

Смятам, че за всеки непредубеден наблюдател е очевидно, че във Велико Търново има нова динамика, повече креативност и иновативност, повече събития, повече възможности.

С помощта на общинските съветници и гражданите постигнахме част от целите на Велико Търново. Продължаваме напред с работата по един от най-стратегическите ни проекти – Интегриран план за развитие. Това е документ, който ще „начертае” стратегията, зоните, приоритетите за развитието на града и региона през следващите поне 10 години.

С какво се промени Велико Търново за една година? А Вие, променихте ли се,  друг човек ли сте вече?

Гражданите и гостите на Велико Търново ще кажат най-точно дали и в каква степен и посока се е променил гради ни. Използвам възможността да се извиня на всички граждани и гости за временното неудобство, причинено от реализирането на големите инфраструктурни проекти. Когато се строи мащабно шумът, праха и затрудненията в организацията на движение са неизбежен спътник. Радостен съм от факта, че както винаги съгражданите ни проявиха мъдрост и търпение, за да се радваме заедно на добрите резултати сега и през следващите години. На никого не му беше приятно, че месеци наред площад „Цар Асен І” в подножието на крепостта Царевец беше разкопан, но сега всички се любуваме и гордеем с новият красив площад. Убеден съм, че същият ефект ще има от реализиране на ВиК проекта. Въпреки временните неудобства ще решим много важен и наболял инфраструктурен проект през следващите десетилетия.

За себе си смея да твърдя, че като човек не съм се променил. Не съм променил нито възгледите, нито убежденията, нито приятелите си. Искам да благодаря на общинска администрация за това, че свикна и тръгна с моето високо темпо, въпреки, че не беше лесно на всички.

Отминалото лято беше под знака на икономическата криза. Тя как се отрази на туризма във Велико Търново?

За радост туризмът на Велико Търново и региона и в период на криза е не само основна индустрия, но и своеобразен „локомотив”, който „тегли” напред и нагоре местната и регионалната икономика. От началото на годината на годишна база имаме 12% ръст на туристите.

В резултат на реализиране на проект „Подобряване на атракциите в туризма и свързаната с тях инфраструктура” туристическият продукт на Велико Търново стана още по-качествен и още по-привлекателен.

В резултат на планирането и реализирането на множеството креативни и иновативни събития туристическата дестинация „Велико Търново” стана още по- престижна и още по-желана.

Реконструкциятта на площад „Цар Асен І”, на църквата „Св. Св. Петър и Павел”, на Владишкият мост, предстоящото откриване на мултимедийният посетителски център „Втора българска държава” са само част от туристическите ни иновации. Заедно с уникалният 3D Mapping show спектакъл на паметника „Асеневци” тези събития правят Велико Търново още по- привлекателна и интересна туристическа дестинация.

Заедно със Светата великотърновска Митрополия, с още 17 общини и още 4 Митрополии положихме началото на един уникален проект – първото българско поклонническо пътуване „Светия път”. Заедно ще преминем по пътя, по който нашите предци през 1469 г. с литийно шествие са били пренесени мощите на Небесният покровител и закрилник на българският народ Свети Иван Рилски.

Кои са най-актуалните проблеми и предизвикателствата пред местната власт и пред Велико Търново за следващата година?

През 2013 година голямото предизвикателство пред местната власт ефинализирането на ІІ и ІІІфаза на проекта за подобряване на ВиК инфраструктурата. Подписването на договорите по тези проекти ще донесе инвестиция от още 68 млн. лв. Реализирането на цялостният проект ще позволи от една страна да сведем загубите по преносната ВиК мрежа от 70 на 20%, а от друга – след реализирането на проекти по подземната инфраструктура да се извърши и цялостен ремонт на уличната мрежа във Велико Търново.

Друго сериозно предизвикателство е да работим по осигуряване на инвеститори, които да осигурят не само инвестиции и нови работни места, а и по-висок стандарт на живот на нашите съграждани.

Какво ще стане с футболен клуб “Етър”, имаме ли бъдеще в елитната “А” група?

Убеден съм, че „Етър” има бъдеще във футболният елит на България. Съжалявам, че мажоритарният собственик на клуба на практика предизвика криза в него, но съм убеден , че в бъдеще ще намерим добрите решения за прозрачно и успешно управление на клуба.

За мен стратегическият проект е осигуряване на най- доброто бъдеще и възможности за развитие на детско – юношеската школа на „Етър”. Осигурил съм 600 000 лв. за ремонт на тревната настилка на стадиона, за дренажна и отоплителна система против замръзване.  Предстои реализиране на проект за ремонт на тартановата настилка на лекоатлетическата писта и повишаване енергийната ефективност на спортните зали на стадиона. С 1 млн. лв. строим нова мултифункционална спортна зала.Заедно с цялостният ремонт и оборудване на стадион „Ивайло”, заедно с проекта за изграждане на нов стадион в района на Спортно училище „Велико Търново” –това са добрите условия, които общината осигурява за развитието на футбола и спорта, като цяло.

Г-н Панов,  как възприемате един нов сайт за общините в България, който ще дава публичност на работа на кметовете и администрацията?

Приемам този сайт, като много добра възможност да се популяризира дейността на кметовете в страната.  Убеден съм, че този сайт ще има важна роля в процеса на утвърждаване авторитета на местната власт и местното самоуправление.

Пожелавам успешна работа, престиж, авторитет и множество посещения на сайта.

 

 

Предишна Статия

Световен хит стана химн на град Шивачево

Следваща Статия

Код червено за Кърджали

Свързани Статии

Велико Търново предлага старият жп пансион да стане Национална галерия на българския килим
Велико Търново

Велико Търново предлага старият жп пансион да стане Национална галерия на българския килим

юли 20, 2026
135
Нова гора расте на Гарга баир край Велико Търново
Велико Търново

Нова гора расте на Гарга баир край Велико Търново

юли 19, 2026
110
Светещите фонтани – възстановената водна атракция на Велико Търново
Велико Търново

Светещите фонтани – възстановената водна атракция на Велико Търново

юли 18, 2026
117
“Боруна” става паркова зона в сърцето на Велико Търново (снимки)
Велико Търново

“Боруна” става паркова зона в сърцето на Велико Търново (снимки)

юли 2, 2026
135
Велико Търново ще се кандидатира за “Европейска столица на културата” 2032
Велико Търново

Велико Търново ще се кандидатира за “Европейска столица на културата” 2032

юни 26, 2026
111
Пътуващ музей на куклите и автомобилен фест радват малки и големи край паметника на Асеневци
Велико Търново

Пътуващ музей на куклите и автомобилен фест радват малки и големи край паметника на Асеневци

юни 19, 2026
109
Следваща Статия
Електронното правителство тръгва през пролетта

Електронното правителство тръгва през пролетта

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Колко пари ще отделите за лятна почивка тази година?

Реклама

Последни новини

Вечерни новини: €100 млн. нов дълг; Битката за държавните IT милиони

Вечерни новини: €100 млн. нов дълг; Битката за държавните IT милиони

юли 28, 2026
Над 30 традиционни вкуса събраха Сушица за празника на Св. Пантелеймон

Над 30 традиционни вкуса събраха Сушица за празника на Св. Пантелеймон

юли 28, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2026
  • COREJIO