Димитър Аврамов е политолог и публицист. Участвал е като международен наблюдател в мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа за мониторинг на изборите в Босна.
– Г-н Аврамов, какви технически проблеми се очертават при предстоящото гласуване за 45-и парламент на 4 април?
– Факт е, че дълги бюлетини сме имали и преди, но това, което затруднява истински избирателите и това, с което избирателните комисии злоупотребяват е преференциалното гласуване. От една страна, много хора гласуват в кръгчето за преференция, но може би забравят да гласуват за партия, а от друга страна, на миналите избори станахме свидетели на нарушения на изборния закон, при които редици комисии не отчетоха преференциите. В тази връзка аз бих призовал да се гласува машинно, защото машините не позволяват интерпретации на избирателните комисии, нито пък позволяват гласа ни да бъде превърнат в невалиден.
– Има ли опасност избирателите да се объркат при гласуването с машини?
– Според мен няма никакъв шанс избирателите да се объркат с машинното гласуване, защото то е по-просто и по-лесно от гласуване с хартиена бюлетина.
– Пандемията ще повлияе ли на решението на избирателите да отидат до урните?
– Не мисля. Ако можеш да ходиш в мол, може да се наредиш пред изборните секции и да си пуснеш гласа. По време на пандемията хората чакат на дълги опашки пред магазини и пред други най-различни места. Смятам, че изборите ще бъдат нормално организирани и ще протекат, без да има извънредни проблеми.
– Софийският административен съд разреши видеонаблюдението при броенето на бюлетини. Наблюдението ще направи ли процесът по-честен?
– Да не забравяме, че това решение може да бъде обжалвано и че по него последната дума е на Върховния административен съд. Видеонаблюдението ще покрива единствено и само процеса на броене на бюлетините. Това което мога да кажа е, че в минали избори най-много манипулации са се случвали при броенето на гласовете, когато силните финансово партии успяват да договорят пренаписването на изборните протоколи. Затова трябва да има видеонаблюдение на този процес, за да няма фалшифициране на резултати и да не бъдат ощетявани по-малките партии от изборната корупция.