Стотици и хиляди куб. м. дърва “залежават” по горите неизкупени заради по-високата цена на дървесината след въведените 29 нови изисквания за добив, транспортиране и търговия със суровината, казаха от сдружението на предприемачите в горския сектор “Форест-БГ”, в което членуват над 50 фирми за дърводобив от Югозапада.
Търговията с дърва в региона буквално блокирала, откакто фабриката за хартия в Стамболийски и предприятието за плоскости “Кроношпан” в Бургас прекратили доставките от Кюстендилско и Пернишко. Причината е по-високота цена на дървесината, поясни председателят на сдружението инж. Андрей Миленков.
До миналата седмица ежедневно по около 30 ТИР-а – 10-15 за Стамболийски и още толкова за Бургас, от региона карали боров материал. В един ТИР товарели по около 30 куб.м. плътна дървесина / 60 кубика престронствена/. Доставките от Кюстендилско за двете предприятия са от десетина години, но засега са спрени.
В един ден се обадиха над 20 фирми от Югозапада да предлагат продажба на дърва. Само в Пернишко има над 100 натоварени ТИР-а, които чакат клиенти купувачи, но такива няма. Новата цена – 90-100 лева за тон, не устройват предприятията и те отказват доставките. Това ще доведе до закриване на работни места, до освобождаване на работници в дърводобива и дървопреработването. Ние, от сдужение “Форест-БГ”, предупреждавахме, че ще се стигне до това положение, но от министреството на земеделието не чуха.
Въведоха новите изисквания, това доведе до повишаване на цените на дървесината, отказ на доставките от основни предприятия”, представи срива в дърводобива шефът на съсловното сдружение и бивш шеф на лесничейството в Кюстендил инж. Миленков.
Мъртъв е сезонът и за дървата за огрев – никой не купува. Клиенти ще почнат да купуват в края на май и през юни. Отчита се обаче тенденция към увеличение продажбата на пелети тази зима в Кюстендил с около 30% за сметка на дървата и въглищата, коментират търговци. Цената им по пунктовете е 320 лева за тон /без ДДС/, най-качествените обаче стигат и до 500 лева за тон, но се купуват – в различни разфасовки на дребно.
Предимството е, че не замърсяват или замърсяват по-малко отколкото използването на кюмюра и дървата. Все повече кюстендилци си купували котли за горене на пелети, които са автоматизирани и се управляват и дистационно, с мобилен апарат на разстояние до 100 километра. Така възрастни родители от града се отоплявали с пелети, като наследниците им дори и от столицата дистационнно регулират температурата в жилището.
За апартамент от около 100 квадрата се разходват около 2 тона пелети, което е по-евтино от използването на друго твърдо гориво или газ например, казват минали на този вариант за отопление домакинства.
Още новини от Кюстендил и региона вижте ТУК.
Гласувайте в конкурса “Кмет на месеца” ТУК