
Новата цена на годишната винетна такса става 97 лева. Това реши Министерски съвет на днешното си заседание.
В момента годишната винетка струва 67 лева, като цената й не е променяна от 2008 г. През последните дни се обсъждаше вариант цената да скочи рязко до 145 лева, което предизвика остро негодувание.
Новите цени влизат в сила от началото на 2016 г. Месечната винетка за леки автомобили поскъпва от 25 на 30 лева, а седмичната от 10 на 15 лева.
На пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова съобщи, че таксите за винетни стикери и за останалите категории автомобили също се вдигат.
Въвежда се смесена система за плащане на движение по пътищата. Моторните превозни средства до 3,5 тона ще плащат винетки, а по-тежките ще плащат на километър изминато разстояние, каза министърът.
АПИ, Гранична полиция, КАТ и НАП ще разработят съвместно в тримесечен срок т. нар. ТОЛ система. След това ще се избере изпълнител, който да въведе в експлоатация през 2017 или 2018 година тази нова система, посочи министър Павлова.
След промяната ще настигнем Чехия по цена. Но за 111 лева там има два пъти повече магистрали, пътища без дупки, а доходите на населението са над от два пъти по-високи, коментира БТВ. У нас 35% от републиканската пътна мрежа е с дупки, според правителствен доклад.
В Румъния също се плаща за всички пътища, като у нас, но винетката струва само 55 лева, при малко по-високи доходи отколкото в България.








