Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова приветства днес здравните специалисти при откриването на работна среща по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести.
Форумът се провежда на 28 и 29 септември.
В него участват директори на всичките 28 РЗИ от цялата страна, както и специалисти от Министерството на здравеопазването.
Модератор на разговора е д-р Нелия Микушева, държавен експерт в Министерството на здравеопазването. На откриването бяха още д-р Ангел Кунчев, главен държавен инспектор, заместник-областният управител Илиян Тодоров и др.
Кметът на Ловеч посочи в словото си, че битката за здравето на хората е най-трудна и подчерта ролята на намаляването на рисковите фактори за болестите.
„Ние не жалим ресурс в реализацията на тази програма. Затова и промяната в Ловеч към една по-добра градска среда и по-високото качество на живот ще са от полза за всички“, каза Маринова.
В своето изказване д-р Ангел Кунчев бе категоричен, че нищо няма да се измени в здравеопазването, ако се пълнят болниците само с техника, а не се влагат средства за превенция. Самите резултатите могат да дойдат след методична и дългогодишна дейност. Той изрази задоволство, че в Ловеч вижда пълна подкрепа от местната и държавната власт в лицето на кмета и областната управа.
Програмата за превенция на хроничните незаразни болести си поставя за цел намаляване за заболеваемостта с точни процента, както и намаляването на рисковите фактори.
Управлението на програмата се осъществява от Областен програмен съвет и са включени голям брой представители на общинската администрация, РЗИ, областните МБАЛ, РЗОК, Районна колегия на БЛС и др









