Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Кметът на Плевен: Готов съм да вляза във втори мандат с летящ старт

Kmeta.bg от Kmeta.bg
юни 14, 2015
в Интервю
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
52897695 e07a 38ae
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

52897695 e07a 38ae

Димитър Стойков е роден на 9 април 1959 г. в Провадия. През 1995 г. се дипломира във Висшия медицински институт в Плевен. До 1991 г. работи като ординатор в транспортната болница в Горна Оряховица, след това започва работа в Първа хирургична клиника на УМБАЛ “Д-р Георги Странски” – Плевен. През 2000 г. защитава първата си дисертация и е избран за извънреден доцент, през 2003 г. – за редовен доцент към катедра “Хирургични болести”. През юли 2011 г. защитава втората си дисертация и става доктор на медицинските науки, от 2012 г. е професор по хирургия в Медицински университет – Плевен. На два пъти ръководи Университетската болница в града като изпълнителен директор, включително към момента на избирането му за кмет на Плевен през 2011 г. Женен, с едно дете. Съпругата му и дъщеря им също са лекари.

Ето първа част от интервюто на Kmeta.bg с проф. д-р. Димитър Стайков.

– Професор Стойков, излезе информация, макар и неофициална, че лично премиерът Борисов е дал категоричната си подкрепа за това, вие да сте кандидатът на ГЕРБ за кмет на Плевен в местните избори тази есен. През януари споделихте пред журналисти, че с гордост бихте приели такава номинация. Ще го потвърдите ли сега и кога да очакваме обявяване на кандидатурата ви?

– Аз подчертах още през януари, когато де факто започна обсъждането на кандидатурите за местните избори, че, получа ли номинация от ГЕРБ, ще я приема отговорно, като оценка за моята работа и за мен това ще бъде чест. Казах го и ще повторя – не получа ли партийна  номинация, за мен друг вариант не съществува.

Чакам решението на Изпълнителната комисия. Но първо предстоят номинации на местно ниво, в плевенската организация, след това те окончателно ще бъдат утвърдени на централно ниво. Има резултати от някои социологически проучвания, аз съм доволен от оценката на всички плевенчани и съм готов да работя още повече през следващия мандат. За разлика от някои други кандидати, аз съм се определил точно, член съм на ГЕРБ и като такъв ще остане коректен докрая към тази политическа сила.

– Можете ли да определите кметския си мандат с три думи?

– Напрегнат, тежък, но резултатен и успешен. Ето и мотивите ми за това. Успяхме да подпишем договори за 135 милиона само по европейски проекти. Факт е, че от първото правителство на г-н Борисов получихме почти 5 милиона, а от второто – 3 милиона. Също така, очаквам решение за продължаване строежа на спортната зала, за още едно игрище с лекоатлетическа писта, за което Плевен има проект отпреди 10 години. И фактът, че въпреки всички „доброжелатели” не докарахме община Плевен до фалит. Всички проверки, които минаха, показаха, че общината, особено по европейските проекти, е работила както трябва. Санкциите са минимални, в границите на 50 хиляди лева, което на фона на 135 милиона е незначително. Това ми дава увереност, че избраният път е верен.

– Готов ли е Плевен за усвояване на средства по новия програмен период? Кои ще са първите най-големи и най-важни проекти?

– Създадохме екип, с който преминахме през много трудности и много проблеми. С него вече подготвяме проекти за следващия програмен период. Защото новият мандат ще е изключително важен за община Плевен. Моята амбиция, ако плевенчани ми се доверят за следващия кметски мандат, е да защитим и да сключим договори за над 300 милиона лева. Това ни е шансът – 2020-а. Опитът го казва, разговарял съм с колеги от други европейски държави – след 2020 година средствата спират. Ще има за селското стопанство и бизнеса. Но няма да има средства за всичко останало – за инфраструктура, за училища и детски градини, за спортни комплекси, за екологични проекти. Най-важното в края на този мандат ще бъде да успея да сключа договора за водния цикъл. Ако това беше станало през миналата година, щяхме да говорим не за 135, а за 290 милиона по европроекти. Но от Брюксел, както знаете, спряха парите по „Околна среда”.

Аз гледам в бъдещето. Защото само вторият етап на водния цикъл в Плевен е за 200 милиона лева. Така ще можем да подменим канализацията, която е 92 процента със стари, етернитови – отровни тръби, на възраст от 30 до 60 години, загубите са над 50 процента, а Евросъюзът за загуби на вода над 20% ще ни санкционира жестоко. Трябва да извършим рекултивацията на старото депо за отпадъци, там са 11 милиона, отиват към 12. А към това можем да пристъпим едва като пуснем новото депо, но то ще бъде факт скоро.

– Свикнахте ли с обжалванията по обществените поръчки?

– Законът е закон, дава тази възможност. Но аз не си спомням да сме загубили дело по обжалване за обществена поръчка. Да, редовно има обжалване, има и сега, за втория етап от ремонта на площада. Просто ме бавят. Декември месец трябва да съм приключил плащанията по този проект, а работата не е малко. Центърът ще стане много красив. В ремонта е включен пеещият фонтан, водните огледала, те ще станат изключително красиви – на четири етажа. Но както каза наскоро един плевенчанин, аз обичам да мечтая и после да превръщам мечтите си в реалност. Моята идея е да направя и Градската градина, и Водната каскада. По този начин площадът ще бъде едно завършено цяло. И мисля, че тогава плевенчани наистина ще оценят това, което е направено.

– Имаше ли все пак негодувание от страна на някои жители към ремонтните дейности в центъра?

– Наистина, и за първия етап имаше много недоволство от прахоляк, от всичко. Ако питате мен, аз отнесох целия ремонт тук, защото беше под прозореца на кабинета ми. Но знаейки какво ще стане… А още повече ми хареса оценката на плевенчани, масово тази оценка е добра. В този проект, както във всички останали, ние хвърлихме много усилия, много нерви, но важен е резултатът. Като доказахме, че можем да работим по европейски програми, можем да усвояваме средства, можем да изпълняваме адекватно проектите, това ни дава сила, че в следващия период ще работим още по-успешно. Защото аз влизам с готови проекти, влизам с летящ старт. Имаме проектна готовност за 45 обекта. По региони в растеж ще имаме 58 милиона лева за Плевен, които, според мен, са малко, но се надявам да ги усвоим изцяло. Имаме готов проект за Гривишкия парк, по трансгранично сътрудничество

Този парк ще стане конкурентен на Кайлъка – с 2 спортни игрища, с място за плуване, за разходки, просто разкошен. Утре съм в Румъния, в Крайова, за да търся по другия ни проект – за крепостта „Сторгозия” партньор, отново по трансгранично сътрудничество, да доизградим обекта, да ремонтираме пътя. Искаме да изградим нов четвъртокласен път, с който да облекчим движението през центъра на Плевен.

– Какъв ще е този път, някакъв вид обход на града?

– Идеята ни е да убедим партньорите ни да свържем Русенския с Ловешкия път. Трасето ще минава през Бохот, Тученица, Радишево и то с основен ремонт на пътя.

Очаквайте утре (16.06.) втора част от интервюто на Kmeta.bg с проф. д-р Димитър Стайков

Предишна Статия

Завърши фолклорният празник фолклорният празник „Славееви нощи” в Айтос

Следваща Статия

РЗИ: Водата в басейните в Шумен отговаря на нормите

Свързани Статии

Мария Пиргова
Интервю

Доц. Пиргова: Интригата е на кого Радев ще даде третия мандат

август 18, 2021
185
С новия пътен възел трафикът ще се облекчи.
Бургас

Пътният възел на Пристанище Бургас – Запад ще намали нивата на шум и вредни емисии

август 2, 2021
1.3k
Социлогът Живко Георгиев даде своята оценка.
Интервю

Край с ГЕРБ в този вид, в който го познаваме

юли 6, 2021
840
Кметът на Перник: Организацията по издирването на Сашко беше невероятна
Гледна точка

БСП се превърна в еднолична фирма

април 9, 2021
186
Митко Павлов: Без интернет и социалки вирусът щеше да мине просто отстрани
Интервю

Митко Павлов: Без интернет и социалки вирусът щеше да мине просто отстрани

април 1, 2021
120
Две трети от законите се внасят от депутати, а те не спазват правилата
Интервю

Две трети от законите се внасят от депутати, а те не спазват правилата

март 29, 2021
107
Следваща Статия
РЗИ: Водата в басейните в Шумен отговаря на нормите

РЗИ: Водата в басейните в Шумен отговаря на нормите

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Резервоарите в Оклахома са почти празни. Пазарът на петрол стига преломна точка

Резервоарите в Оклахома са почти празни. Пазарът на петрол стига преломна точка

юни 12, 2026
Китай разширява производството на въглища в петрол

Китай разширява производството на въглища в петрол

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS