
Нова по-висока такса смет за домакинствата иска да бъде въведена в Разград от 2014 година кметът на общината Денчо Бояджиев. Градоначалникът ще предложи на общинските съветници да увеличат облагането за битовите отпадъци от 2,90 на 3,30 промила. Той ще поиска също жителите на селата да плащат значително по-високи ставки – от 3,60 до 20 промила, в зависимост от отдалечеността и от броя на хората.
Разчетите на администрацията сочат, че разходите за чистота през следващата година ще струват на местния бюджет 3 670 хил. лв. Сумата надхвърля сегашните приходи на кметството и за тази цел повишението е неизбежно, смята Бояджиев, който вече е внесъл предложението за промяна. Новите тарифи ще засегнат всички жители на общината, с изключение на село Проище, където домакинствата и сега плащат по 10 промила за тон боклук.
Не се предвижда увеличение на таксата за бизнеса, който в момента е натоварен да плаща по 6,5 промила, за да не се влошава инвестиционният климат в региона.








