Напоследък има силен стремеж да се прави картография на новите политически проекти, но така рискуваме да ги описваме повече, отколкото да ги анализираме, коментира пред Kmeta.bg Първан Симеонов, директор на „Галъп Интернешънъл“. Според него заявките за нови политически проекти, които се правят преди парламентарния вот, който ще бъде догодина наливат вода в мелницата на ГЕРБ.
Нека го кажа така – колкото повече нови политически проекти се появяват, толкова по-добре за ГЕРБ. Защото колкото повече проекти има, толкова повече се размива опозиционния, наказателния и протестния вот. В този ред на мисли не е изключено да се окаже, че от многото енергия за промяна може да се възползва статуквото, смята Симеонов.
Според него от заявката на Васил Божков от Дубай (бившият хазартен бос е с 18 повдигнати обвинения от прокуратурата у нас – бел. ред) за нова политическа партия отново печели ГЕРБ. Божков до момента не е показал сериозни доказателства за своите обвинения към властта и това е волна или неволна услуга към управляващите, твърди социологът. Читателите на Божков във фейсбук очакват нещо сериозно, а той пуска анкета дали ще гласуват за него като обещава да пребори корупцията. По този начин той цепи протестните настроения.
Според социолога интересна е реакцията срещу атаките на Божков – извадиха се материали за срещи на Корнелия Нинова с него, на Мая Манолова, която била финансирана от Божков, каза се, че програмата му е близка до тази на Слави Трифонов. Т.е. утре ГЕРБ може да каже, че това, което обединява опозицията срещу тях е Васил Божков. Затова смятам, че и появата на Божков е удобна за ГЕРБ. Той им даде възможност да обърнат политическото сражение не между ГЕРБ и БСП или между ГЕРБ и Слави Трифонов, а между ГЕРБ и Божков, коментира Симеонов.
Според директора на „Галъп Интернешънъл“ проектът на Слави Трифонов си намери ниша по време на коронавируса като той и неговият екип хейтиха официалните мерки. Тази ниша не е много голяма, но е факт, че се оформи един „мангъровски“ прочит на мерките, които се взеха за противопоставяне на епидемията от коронавирус, а Слави зае това пространство, анализира Първанов. Той допълни, че засега не вижда активно организационно изграждане на неговата партия, а гласове не се печелят само от телевизора. Ако се направи анализ на подкрепата за Слави се вижда, че неговата аудитория е доста млада, а младият човек е непостоянен като симпатии и трудно може да бъде изведен да гласува, коментира социологът.
Проучванията показват, че при Мая Манолова тепърва хората ще свикват с идеята, че тя е кандидат за парламента. Истината е, че данните миналата година показваха, че тя е харесвана много повече в страната, отколкото в София, каза Симеонов. Той уточни, че когато Манолова се е кандидатирала за кмет на София е имало немалко хора, които са недоумявали дали това не е грешна стъпка. Според социолога след загубата за столицата част от нейния ореол помръкна, защото хората обичат победителите. Но пък тя добре се позиционира като послания, защото по време на социална криза се очаква да има пазар на социални послания. БСП вместо да е носител на такива послания, се занимава със себе си и собствените си противоречия, което добре позиционира Манолова в тази ниша.
Има и още един политически проект, който е заявен предварително – това е евентуална партия на Цветан Цветанов, бившият втори човек в ГЕРБ, допълни Симеонов. И подчерта, че Бойко Борисов смени тона по отношение на Цветанов като каза, че той може да прави партия и че е обиден заради обвиненията, които му бяха отправени за луксозния апартамент. Прокуратурата оправда Цветанов и съществува чиста хипотеза, че Борисов иска да „проветри“ ГЕРБ като премахне някои хора, които ще отидат в партията на Цветанов. Това може да окаже печелившо и за двамата, а в дългосрочен план двете формации да играят мрежово заедно. В политиката у нас много често се оказва, че мислиш някого за конкурент, а той се оказва твой шанс, каза социологът.
Той подчерта, че в протестното пространство има и други формации като тази на Костадин Костадинов, шеф на „Възраждане“, Атака, Воля, а и други формации от патриотите, които вероятно ще се опитат да се позиционират в него.
Принципно правилото е такова – колкото повече партии има в протестното пространство, толкова това е по-удобно за статуквото, заключи Симеонов.