В инициативата „Млад кмет за един ден“, която се проведе в община Ловеч на 29 май, на кметския стол седна ученичката Михаела Щрегарска от ПЕГ "Екзарх Йосиф Първи". Млади заместници за няколко часа имаха и други ръководители. Айлин Чаушева от ПЕГ замести председателя на ОбС Петър Цолов, Мишел Петрова от НПГВМ замести зам.-кмета Венцислав Христов, Теодор Петров от ПЕГ – зам.-кмета Даниел Колев, а Селин Чаушева от ПЕГ – секретаря на общината Даниела Цанова.
Целта е младите хора да се запознаят отвътре с дейността на община Ловеч, какви и как се решават проблемите. Кметът Корнелия Маринова разказа подробно за различните ресори на своите заместници, както и за отговорностите на кмета. Тя отдели внимание на разделението на властите, на ролята и отговорностите на Общинския съвет.
Учениците поставиха въпроси за състоянието на кошчетата за отпадъци на алеята „Баш бунар“. Оказа се, че в момента те са събрани за ремонт, тъй като са счупени от недобросъвестни минувачи. Така възникна и въпросът за отговорността на всеки гражданин да пази общественото имущество като свое, да се грижи за околната среда и новопостроените детски площадки и другите съоръжения.
След това титулярите и тяхната млада смяна влязоха в работен ритъм по текущи проблеми. В края на „работния“ ден всички отново се събраха в приемната на Бароковите къщи. Учениците споделиха с какво са се запознали, върху какво са мислели и действали. „Нашето желание е бързо да растете, да сте умни и възпитани, за да бъдете достойната ни смяна“, каза кметът Корнелия Маринова.
След това младите управленци получиха книгата „Ловеч – град на професорите“, по една значка на Община Ловеч и други сувенири, за да помнят този ден, в който са управлявали институцията.
Събитието се проведе за девета година от сдружение „Екомисия 21 век“ в партньорство с Община Ловеч под името "Млад кмет за един ден". По принцип инициативата е посветена на Деня на младежкото самоуправление и Деня на Европа – 9 май.









