
Хасковлийка спаси недоносено бебе сова и го настаниха в Спасителния център на Зелени Балкани в Стара Загора. Новоизлюпеното изненада специалистите, тъй като хвъркатото дребосъче се е епоявило 2-3 месеца по-рано от размножителния период, съобщава greenbalkans.org.
Жена е намерила совата е намерена в центъра на Хасково и веднага е съобщила на Зелени Балкани. “Естествени ние, от екипа, подходихме скептично към информацията, тъй като времето на младите сови е къде, къде още далеч. Какво бе учудването ни, обаче, когато часове по-късно от кутията изскочи това опулено пухкаво създание…. Въпреки че е излюпено два-три месеца преди официалния старт на размножителния период на горските ушати сови, това бебе е напълно развито, големичко и добре охраненко, макар и доста гладно”, признават от Спасителния център.
Екипът на Спасителния център признава, че е подценил ситуацията със совата. “Ако сигналът бе получен в края на април, май или юни, ние щяхме да консултираме дамата да върне малкото на дърво, в района където е намерено. Защото най-голям шанс то има, ако бъде отгледано от собствените си родители!”, категорични са еколозите. И понече бебето сова е бързало да се появи на бял свят в Спасителния център се погрижиха за оцеляването му.









